S parlamentem do Prahy

V květnu jsme se vydali se školním parlamentem na výlet do Prahy. Školní parlament je “instituce”, kde platí: Žáci žákům. Na naší škole se parlament zavedl poměrně nedávno, začátkem roku 2022, díky prosazení tohoto nápadu jedním, tehdy novým, spolužákem a zároveň díky několika nadšeným učitelům. Cílem výpravy bylo jednak znovu přispět ke stmelení tohoto kolektivu a také si, v souvislosti s našimi sbírkami pro Mary's Meals, poslechnout samotného zakladatele této dobročinné organizace - Magnuse MacFarlane-Barrowa

Setkání se konalo v Komunitním centru Matky Terezy. Pan Magnus vyprávěl o svých zkušenostech a prožitcích s Bohem, o založení Mary's Meals, o jejím aktuálním působení… Celé mě to zaujalo. Člověk, který stojí přede mnou, založil organizaci, jež je díky darům schopná pomáhat statisícům dětí - každý den jídlo ve škole. Jak to všechno začalo? Ke konci tisíciletí se (na základě záběrů v TV) Magnus ve Skotsku rozhodl vybrat od přátel a známých potraviny, oblečení, nádobí, ručníky, a různé takto potřebné věci, které pak odvezl v půjčeném náklaďáčku do válkou sužované Jugoslávie. Když se vrátil, objevil vedle svého domu další spousty věcí… Potom znovu a znovu. Nakonec pomoc lidem v nouzi j přijal pro sebe jako úkol od Boha. Znovu jsem si uvědomil, jak je vzácné, že se máme tak, jak se máme. V porovnání s námi je po světě mnohem, mnohem více lidí, kteří jsou na tom hůře, než těch, kteří lépe. Každý příspěvek má smysl.

Po skončení programu následoval přesun na místo spaní - do ZŠ Kunratice. Tato škola je v porovnání s naší Cestou větší. Znatelně větší. Škola zhruba pro 900 žáků. Vzhledem i vybavením je tato škola dosti moderní a má vcelku inovativní přístup. Třeba na každou hodinu má jiné zvonění, či umožňuje využívání telefonů (avšak ne k čemukoli a ne všude; ve speciálních zónách si každý žák může vyřídit to, co potřebuje). Po chodbách se také nacházejí vzdělávací kresby, mapy, grafy a různé informační nástěnky. Jednou z nich je též nástěnka tamějšího parlamentu, se kterým jsme měli možnost se druhý den setkat.

Postupně jsme se navzájem představili, popovídali si a při tom se dozvěděli o různých možnostech, které pro náš parlament mohou být inspirací. Zaujal mě třeba jejich projekt Skříňka plná her, úklid (nejen) okolí školy, boj proti nelegálnímu sprejerství, snaha o opětovné získání titulu Ekoškola… Celkově v porovnání s našimi akcemi (TalentShow, MDD, Velikonoční jarmark,…) jsem poznal, že díky velikosti jejich školy je složitější podnikat takovéto akce pro celou školu. Kromě bohaté inspirace z jejich strany jsme si též uvědomili, jakou my vlastně (jakožto menší škola) máme výhodu. Jakmile jsme domluvili, čekala na nás již připravená snídaně, kterou nám obstarali sami Kunratičtí.

Po půl desáté se již přiblížil odjezd našeho autobusu a přibližně po půl hodině cesty jsme stanuli před sochou sv. Václava na Václavském náměstí. Následoval totiž další významný bod programu: Národní muzeum.

Díky vstřícnosti zaměstnanců jsme všichni (žáci s doprovodem) měli vstup zdarma. Já osobně fotím dost, jen za tyto 2 dny jsem měl kolem 200 fotek, ale že by se mi dařilo fotit taková mistrovská díla, jako jsme mohli vidět ve výstavě Czech Press Photo, to úplně nevím. Pár fotek na mne opravdu zapůsobilo… Dále jsme se zašli podívat na expozici s obrovskou kostrou plejtváka myšoka a na kupoli, která by mohla úplně v pohodě překonat výškou a rozhledem spoustu rozhleden. Národní muzeum jsem si moc užil, jako i předchozí části programu, a rád bych se sem ještě někdy v blízké době zase podíval. Já jsem si výlet moc užil, doufám, že ostatní taky (ale nevypadali na to, že by ne).    

Timoteus Gregar