ZŠ Cesta na Nových Hutích aneb Lyžák na trávě a v dešti

Čím je naše škola v zimním období jedinečná? Naši žáci absolvují v průběhu devítileté školní docházky dvakrát až třikrát lyžařský výcvik. Tentokrát jeli na lyže společně žáci 5. a 9. třídy. Letošní únorový kurz na Nových Hutích byl ale jiný. Zkušení deváťáci připravili pro své mladší spolužáky program. Hry sjednocovalo téma Dobývání Mont Everestu. A tak páťáci, rozdělení do 3 týmů, běhali po loukách, plnili úkoly v klubovně nebo se vypravili na noční hru. Dívky z devítky také bodovaly úklid na pokojích a vedly ranní taneční rozcvičky. Starší a mladší se sblížili a učitelé si docela odpočinuli.                

Byl únor, ve dne i v noci nad nulou, pršelo a foukal silný vítr. Kolem dokola zelené pláně. Jen jedna sjezdovka na Zadově byla v provozu. A tak se dvakrát vydala zimní výprava skibusem na Kobylu. To stačilo, aby se lyžaři zdokonalili a úplní začátečníci si lyžování oblíbili. Mnoho z nich po „školičce“ ještě ten samý den zkusili velkou sjezdovku. A druhý den ji už sjížděli s takovou samozřejmostí, že na závěr skoro všichni zvládli závodní slalom.                

Že nebyl sníh? Nevadilo. Na dvou dlouhých cestách do Borové Lady a do cukrárny na Churáňově si lyžaři procvičili svaly i vytrvalost. A ještě si naplnili bříška dobrotami. Šumava je krásná v každém počasí. I když ukázala nevlídnou tvář.                

Závěrečná diskotéka, rozdílení diplomů, medailí a sladkostí … a jelo se domů. Tady je několik dojmů, které mladí lyžaři napsali:  

·         Bylo to super, naučil jsem se lyžovat. V jídelně dobrá jídla.

·         Naučil jsem se poměrně dobře skákat na lyžích.

·         Ušla jsem 18 km a prima bylo lyžování. Super to bylo s holkama na pokoji.

·         Zlepšil jsem se v lyžování.

·         Začalo mě bavit lyžování.

·         Ušla jsem 19 km! To je úspěch. Náš tým vyhrál (jsme tým červených). S Klárkou jsme se pořádně vysekaly. Byla to sranda. I s holkama na pokoji byla sranda.

·         Jsem rád za to, že s námi tady byli deváťáci.

·         Hezký čas se spolužáky

·         Rád jsem připravoval program a uděloval trestné dřepy za sprostá slova. (žák 9. třídy)

·         Bavilo mě lyžování a taky jsem se zlepšila na snowboardu. Bavilo mě připravovat program. (žákyně 9. třídy)

·         Celkem mi šly lyže. Pokoje jsou super. Dobře tu vaří.

·         Překonala jsem strach ze sedačkovek. Naučila jsem se neplužit.

·         Naučila jsem se lyžovat. Překonala jsem strach z lyžování a ušli jsme 19 km. A hlavně jsem si to užila i na pokoji.

Tak opět za rok, za dva, Šumavěnko!                                                                                                         Jana Slavíková, učitelka Čj a občasná instruktorka lyžařských začátečníků