Ne/udržitelné kontrasty s šesťáky a sedmáky

V úterý 13. záři se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili workshopu v písecké knihovně na téma (Ne)udržitelné kontrasty. Lektoři Energy centra s žáky besedovali o obnovitelných i neobnovitelných zdrojích energie a zaměřili se zejména na solární energii.  Akce byla vedena formou aktivního zapojení žáků, zatraktivněna řadou hádanek i praktickými ukázkami.  Děti si vyzkoušely složit solární parabolu, práci s termovizí, chlapci obdivovali elektrolyzér i další (solární) technické vymoženosti.  Získané informace budou jistě moci využít i budoucí výuce fyziky, přírodopisu, chemie a snad jednou i v životě.

(Víte, při kolika stupních Celsia pukají kukuřičná zrna a mění se v oblíbený popkorn?  Zeptejte se našich šesťáků či sedmáků...)

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

autor: Miriam Sulková  2018-09-17

Den první pomoci

V pondělí 10. září­ se někteří žáci naší školy zúčastnili Dne první pomoci. Krizové situace působily věrohodně a žáci si mohly vyzkoušet poskytnout potřebnou pomoc. Pro všechny to byl přínosný zážitek.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

autor: Miriam Sulková  2018-09-12

Zmrzlina nejen pro prvňáčky

Trochu netradičně začal nový školní rok pro prvňáčky i ostatní žáky ZŠ Cesta. Po setkání ve třídách, přivítání se s paní učitelkou a spolužáky se všichni žáci, učitelé, rodiče a přátelé školy sešli v tělocvičně ke společnému slavnostnímu zahájení nového školního roku. Především jsme uvítali prvňáčky, které pan ředitel pasoval na žáky ZŠ Cesta. Po krátkém zamyšlení a společných modlitbách s faráři z různých církví na všechny  čekalo sladké překvapení v podobě zmrzlinového poháru. Sladce a s dobrou náladou jsme vykročili vstříc novému školnímu roku.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

Více fotografií naleznete i v Píseckém deníku.

autor: Miriam Sulková  2018-09-04

Přehled kroužků ve školním roce 2018/2019

Název kroužku Věk Čas setkání Vedoucí Cena za pololetí
Aerobik a tanec 6 -13 let pondělí 13:30 - 14:30 Mgr. Sulková Michaela 500 Kč
Dramatický kroužek 6 -10 let pondělí 13:30 - 15:00 Mgr. Slavíková, Mgr. Klímová  300 Kč
Šikula 6 -11 let pondělí 15:00 - 16:00  Gregarová Dis., Sulková DiS. 400 Kč
Futsal 6 -10 let pondělí 15:00 - 16:00 Ing. Svatoš Ondřej 500 Kč
Křesťanský klub Awana 6 -12 let pondělí 16:00 - 17:30 Heczková Klára zdarma
Objevitel 6 -13 let středa 13:30 - 14:30 Mgr. Soukupová, Mgr. Myslivcová 400 Kč
Konverzační angličtina 11- 13 let středa 13:30 - 14:30 Amy Funka 500 Kč
Sporťák a plavání 6 -10 let pátek 13:00 - 14:00 Homolová Michaela 600 Kč

Kroužky začínají v týdnu od 17. září.

Žáci mimo ZŠ Cesta mají cenu zvýšenou o 50 Kč. Platba se provádí hotově v kanceláři školy.

autor: Miriam Sulková  2018-08-31

Rozvrhy 2018/2019

autor: Miriam Sulková  2018-08-30

ZŠ Cesta všem přeje krásné léto

autor: Miriam Sulková  2018-06-30

Cesta připravila hledání pokladu pro KMŠ.

Jako každý rok, i letos žáci ZŠ Cesta strávili jedno dopoledne s dětmi z křesťanské mateřské školy.  Děti z KMŠ plnily různé úkoly s jediným cílem: najít poklad. Všichni účastníci  se velice snažili a společný čas si užili. Fotografie najde v níže uvedeném odkazu.

autor: Miriam Sulková  2018-06-29

Palačinky s levandulovým cukrem a smysl kopřiv na zahradě aneb zahradnický úspěch žáků ZŠ Cesta

Lze se přihlásit se do projektu o zahradničení bez zahrady a uspět v něm? Žáci 2. stupně ZŠ Cesta dokázali, že to jde. Na konci roku se přihlásili do soutěže EDUGARD (education gardening) s tématem Pěstuj, zkoumej, vyprávěj.  A  – vyhráli.

Od ledna provázelo žáky téma  „léčivé síly přírody“.  Nic složitého – část výuky přírodopisu, chemie, zeměpisu, pracovního vyučování, výtvarné výchovy, etiky i občanské nauky… se přenesla do jednoho učebního celku, teorie do blízkého okolí školy a praktického života.  Pololetí se neslo v duchu prožít rozmanitost a bohatost okolního prostředí a ocenit úžasnou smysluplnost každého stvoření, včetně toho neživého.

Nic už nestálo v cestě domluvit se na využití plochy v okolí školy pro zahradničení a venkovní výuku. Mohli jsme tak sledovat divokost ohraničené plochy a plnost jejích pokladů (kopřivy, ostružiníky, nálety pampelišek, jitrocelů….). Žáci zjistili, že i okolí školy je plné bylin a že každá rostlina najde své uplatnění.  Motivaci žáků zvýšilo lákavé „přičichnout-ochutnat-zasadit-vyrobit“.  A tak žáci radostně seli měsíček, sázeli tymián, medvědí česnek, mateřídoušku a další byliny. Sbírali léčivky v okolí školy i v přírodě. Objevili nespočet planě rostoucích a využitelných bylin. Soutěžní tým uvařil pro žáky školy bylinné čaje, vyrobil sirupy, medy, limonády, ochucené vody, vonné pytlíčky i bylinné cukry.  Právě praktické a ochutnávkové aktivity patřili mezi ty nejatraktivnější.

Již na začátku projektu jsme tušili, že krátkodobě realizovaná akce nám nepostačí k našim plánům, cílům a ideálům. A tak jsme projekt neukončili a probíhá dál. V podstatě nás EDUGARD nasměroval k součinnosti teoretické výuky a praktického učení v terénu i výuce v přírodě.  A účast v soutěži je jen nepatrným kamínkem v mozaice našich cílů – přispět k tomu,  aby se jednou naši žáci stali odpovědnými dobrými správci a hospodáři nám propůjčeného Stvoření – planety Země.

autor: Miriam Sulková  2018-06-29