Čím žijeme

Medvěd zachráněn

  Ve dnech 7.-8.2. 2019 navštívili Základní školu Cesta studenti Střední zdravotnické školy v Písku s programem první pomoci. Postupně navštívili všechny třídy naší školy a seznámili děti s postupem a technikou, jak zastavit a ošetřit krvácení a správně provést resuscitaci.

     V každé třídě strávli přibližně jednu vyučovací hodinu. Po krátkém teoretickém úvodu, kdy pomocí přineseného zdravotnického materiálu prakticky předvedli ošetření krvácení a resuscitaci sami na sobě, na figuríně a na přinesených plyšových medvědech, kteří měli u zejména u menších dětí velký úspěch, si poskytnutí první pomoci vyzkoušely děti. Každá skupinka dostala obvazy, tlakové obvazy a škrtidla a zkusili si na sobě navzájem nebo na plyšácích “zastavit krvácení”. Šlo jim to moc pěkně a velmi je to bavilo.

   V druhé části programu zdravotníci vysvětlili a předvedli resuscitaci (masáž srdce) speciální figuríny, která při spráném postupu místy svítila. Děti si se zájmem vyzkoušely také tuto aktivitu a nutno říci, že téměř ve všech případech úspěšně.

   Moc děkujem našim hostům ze Střední zdravotnické školy v Písku za jejich velmi pěkně a prakticky připravený program, během kterého se děti naučily velmi důležité věci do života.

A jak se program líbil dětem?

 “Nejvíce se mi líbilo, že jsme obvazovali zířata.

 “ Líbilo se mi, jak jsme masírovali figurínu a ona svítila.”

 “Mě se nejvíc líbilo, jak jsme plyšovým medvědům obvazovali nohy.”

 “Ráda jsem se učila někomu pomáhat.”

 “Moc se mi líbilo, jak nám na konci dovolili obvázat medvědy jako mumie.”

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 


autor: Miriam Sulková  2019-02-11

ZŠ Cesta má talent

V poslední den prvního pololetí dostávali žáci naší školy nejen vysvědčení za své úsilí, ale měli i příležitost předvést svůj talent – činnost, ve které vynikají. Ve škole se totiž konala tradiční talent show. Vystoupit před všemi žáky a porotou z řad nejen učitelů ale i rodičů, k tomu je třeba mít kuráž. A tu několik žáků opravdu mělo. Výsledkem byla hodina písniček, kvízu, hry na hudební nástroje, baletní či artistická čísla, nechyběl ani „hadí muž.“    Programem nás provázela moderátorka Magda ze třetí třídy. Každé vystoupení bylo něčím zajímavé, originální. Všichni účinkující byli odměněni nejen potleskem a pochvalou od poroty, ale dostali i diplom a menší dárek.  Všem se nám společně strávený čas líbil a těšíme se na další příležitost.

Jak talent show prožívali žáci?
Od 10:45 do 13:00 byla talent show 1. stupně. Sešli jsme se v tělocvičně. Děti zpívaly, vyprávěly vtipy,
hrály příběhy. Všem se to líbilo. Hlavně porotě, kterou tvořily ženy (učitelka, asistentka a 2 maminky).
Nám se líbily dvě holky, Říkaly vtipy, které dávaly smysl a pobavily nás. Zvítězila popletená pohádka,
Filip s kytarou, Maruška s piánem a Peťa s pejskem Čendou. Dostali za odměnu knížky o Bohu. Talent
show byla nejlepší, co kdy byla.
David, Štefan a dva Honzové z 5. třídy

Více fotografií naleznete ve fotogalerii. 

 


autor: Miriam Sulková  2019-02-06

Jak jsme byli na Aljašce

Vánice, vichr, hodně sněhu … to byl letošní lyžák pro 3. 4. a 5. třídu.

Ráno program většinou na sjezdovce, odpoledne jak kdo chtěl – na běžkách, na sjezdovkách, na bobech nebo stavění iglú. Večer jsme si hráli na zlatokopy na Aljašce. A před spaním si četli Bílého tesáka od Jacka Londona.

Zeptali jsme se dětí, co se jim nejvíc na lyžáku líbilo…

•  Na běžkách … a taky večeře a oběd...

•  Že jsme tam mohli být, že jsme mohli lyžovat (slalom), že jsem mohla být na pokoji s Anetkou a Péťou … hry, bál, bobování, běžkování … a že jsme paní učitelky a pana ředitele koulovali...

•  Lyže, protože jsem jezdil rychle.

•  Cukrárna na běžkách, zkratka pana ředitele, dlouhá tatrapoma…

•  Propichování balónku vidličkou, naučil jsem se bang… líbila se mi slovíčka po třídách, lyžování, bobování do stromu. A dobré jídlo.

•  Měli jsme ulovit a zabít zvěř. Každý z družstva měl 1 míček. Na zemi byl kruh a v něm papírky se jmény zvířat (medvěd, vlk, liška …). Házeli jsme míčky na zvěř. Poslední večer jsme se učili country tanec.

•  Nejvíc se mi líbilo, jak jsme šli s panem ředitelem na hřiště a potom hned do restaurace U Studeného potoka. A pak na louku hrát zimní hry. Líbily se mi 2 večerní programy. Jak nás paní učitelka Klímová učila tanec, který se tančil na Aljašce. A druhý večerní program – bojovka na Huntera a jeho pomocníky. Taky mi chutnala všechna jídla, i když byla s masem.

•  Píchání do srdce medvěda, závod ve slalomu, koulování paní učitelky ...

Další obrázky naleznete ve fotogalerii. 

 


autor: Miriam Sulková  2019-01-23

Druhá Cestička do školy

Lednová Cestička se nesla v duchu zimy. Budoucí školáci si nejprve poslechli krátký příběh. Poté se dozvěděli o zvířátkách, na která mohou narazit v zimní přírodě a také hledali stopy těchto zvířat. Vyrobili si krmítko s ptáčky. Zazpívali si zimní písničku a také se naučili dvě anglická říkadla.

Předškoláčci pracovali i se zimními obrázky, které skládali do domečku. Věci z obrázků vytleskávali na slabiky a určovali nejen náslovnou hlásku. Počítali zvířátka a více se seznamovali s čísly. Nechybělo ani procvičení prstíků a kreslení dráhy, kterou za sebou zanechal bruslař.

Všichni byli velmi šikovní. Už se moc těšíme na další setkání.

Fotografie naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2019-01-18

Adventní odpoledne

Všechno dění pod nebem má svůj čas a v  neděli odpoledne 9. prosince byl čas na tradiční Adventní odpoledne. Rodiče, prarodiče, ale především žáci a učitelé zaplnili halu naší školy. Čekal nás pestrý program. Slyšeli jsme vánoční písně, které zpívali prvňáci i sbor všech žáků školy. Štěstí a smůla, smysluplné využití času…to byla témata příběhů v podání žáků 4. a 5. třídy.

Ke společnému programu přispěla každá třída.  Všichni nám ukázali, k čemu slouží na první pohled obyčejné barevné plastové trubice – boomwhackers. Díky odlišné tloušťce a délce trubice vydávají specifické zvuky a žáci jimi zahráli několik známých písní. Bylo jasné, že s tímto neobvyklým nástrojem pracují rádi úplně všichni.  Touto cestou děkujeme dárcům z řad rodičů, kteří nám svým darem umožnili  perkusní nástroj zakoupit. V průběhu odpoledne jsme viděli indiánský tanec žákyň z kroužku aerobiku, slyšeli anglickou píseň a mnoho dalšího.  

Setkáním se prolínalo téma Čas a na závěr měl každý příležitost se zamyslet, na co si chceme v příštích dnech udělat čas. Po společném programu byla příležitost si povídat u kávy, čaje a bohatého občerstvení, na jehož přípravě se podíleli  ochotní rodiče. Pro zájemce připravili i tvořivé dílničky. Nechyběl ani stánek, u kterého bylo možné si nakoupit nejen výrobky žáků, ale i místní dobroty, a přispět tak na nákup sportovního náčiní.  Děkujeme všem za společné strávený čas.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-12-11

Turnaj ve vybíjené

Ve středu 28. listopadu se konal druhý ročník meziškolního turnaje ve vybíjené. Základní školu Cesta navštívili žáci 4. a 5. třídy ze základních  škol v Čížové a v Klukách.
Přestože na programu byl především samotný turnaj, byla i příležitost si zahrát několik zábavných her, společně se zasmát a užít si jedno všední dopoledne.
Turnaj probíhal obdobně jako loni. Na dvou hřištích mezi sebou soutěžilo šest družstev systémem každý s  každým. Žáci hráli s vervou a plným nasazením, vzájemně se povzbuzovali a hlavně, všichni hráli fair play. Síly jednotlivých družstev byly vyrovnané a tak o konečném výsledku rozhodlo vzájemné utkání družstev se stejným počtem bodů. První místo vybojovali žáci 5. třídy naší školy, těsně za nimi se umístilo družstvo B ze ZŠ Kluky a družstvo A ze ZŠ Čížová. Všem ještě jednou gratulujeme.
Na závěr jsme se posilnili obědem, užili poslední společné chvíle u stolu a rozešli se s dobrou náladou. Tak zase za rok!


 

Další fotograife naleznete ve fotogaleii.


autor: Miriam Sulková  2018-12-03

Nevšední odpoledne

Jedno čtvrteční odpoledne navštívily děti z družiny ZŠ Cesta Seniorský dům v Čelakovského ulici v Písku. Pro seniory si připravily pestrý program. Na úvod jsme si všichni společně zazpívali pár známých písniček –  například Holka modrooká, Skákal pes přes oves a další. Pak přišlo na řadu samotné vystoupení dětí. Zazněly nejen další písničky, ale i básničky, hádanky, hudební přednes na kytaru a flétnu a přišel i kouzelník. Nechyběl ani tanec či parkour nebo ukázka karate. Děti společně s babičkami a dědečky vystřihávaly z papíru ovoce na výzdobu oken seniorského domu. Na závěr jsme dostali dárky: dva krásné obrazy vyrobené seniory.  Společně strávený čas se všem líbil a nevšední odpoledne jsme si užili. Těšíme se  na další příležitost k setkání.


autor: Miriam Sulková  2018-11-27

Od kravičky do mističky - cesta jogurtu

Každý čtvrtek máme jogurtovou svačinu. Rodina jedné žákyně provozuje minimlékárnu a jogurt v ní vyrobený si mohou žáci zakoupit ke svačině. Cílem projektu bylo seznámit žáky s jednotlivými kroky, kterými jogurt při výrobě prochází. Páťáci svým spolužákům – netradiční metodou tzv. živých knih představili  Cestu jogurtu. Povídáním a aktivitami na jednotlivých stanovištích došli „od kravičky do mističky“. Žáci mohli ochutnat máslo vyrobené páťáky a porovnat ho s málem ze supermarketu, ochutnat výrobky pocházející z mléka, odhadovat jeho množství nadojené za den u konkrétních hospodářských zvířat. Mezi další aktivity projektu patřilo hlasování o nejoblíbenější jogurtovou příchuť a zamyšlení se nad obaly. Součástí byly výpočty množství a plochy obalových materiálů - krabiček od mléka (na počet žáků školy). Hledání pro přírodu odpovědnějšího řešení (velká balení, vratné či šetrné obaly apod.).

Více obrázků naleznete ve fotogalerii. 


autor: Miriam Sulková  2018-11-12

V parku U Výstaviště vyrostla lípa svobody

Od neděle 28. října se na Výstavišti vzhůru k nebi tyčí nový strom – lípa svobody. Strom republiky, oděn do trikolóry, v rámci mezigenerační spolupráce společně sázeli žáci, rodiče a přátelé ZŠ Cesta a její zřizovatel Sbor Církve bratrské Elim. Do života ho provázely modlitby a prosby za národ a poděkování za svobodu.

Naše poděkování patří i pracovníkům Odboru životního prostředí a Městských služeb, kteří nám strom poskytli a pomohli s jeho usazením.

Více fotografíí naleznete zde.

 


autor: Miriam Sulková  2018-11-05

Drakiáda aneb jak pouštět draky, když nefouká vítr

V sobotu 20. října dopoledne  jsme se sešli před hostincem U báby Lišků v Semicích – učitelé, rodiče a děti s draky. Dospělí přemýšleli, jak budeme draky pouštět, když se okolo nepohnul ani lísteček. Ale dětem to vůbec nevadilo. Začaly s draky běhat do kopce a z kopce po vedlejší louce. A když běhaly dost rychle, draci za nimi krásně létali. Děti byly spokojené, že draci létají a rodiče byli spokojení, že se děti uběhají.

Asi po hodině jsme se přesunuli k Lesovně na Flekačky. Tady pro nás měla paní Skřivanová (z Lesovny) připravený terénní program, jak jinak než na téma „Les“. Museli jsme zdolat 5 stanovišť a na nich splnit různé více či méně zapeklité úkoly. Za to jí patří naše velké poděkování.

Po vyhodnocení odpovědí následovala odměna. Samozřejmě pro všechny – opékání buřtů, klobásek a jiných dobrot na ohništi před hostincem. Kdo chtěl, mohl si místo opékání vybrat z nabídky slaných i sladkých jídel připravených v hostinci.

Děti ocenily dětské hřiště i možnost vyrobit a ozdobit si papírového minidraka na památku. Dospělí si popovídali u kávy či pivečka.

Strávili jsme společně  pěkné dopoledne, někteří zůstali i v odpoledních hodinách. A všichni se už těšíme na další podobnou akci.

Další obrázky naleznete ve fotogalerii. 


autor: Miriam Sulková  2018-10-31

Ochutnávka jablíček

Žáci první třídy přinesli do školy každý jedno jablko. Jablka byla celý týden vystavena na třídní výstavce. Obdivovali jsme jejich barvy, velikosti, rozdíly i shody. V pátek byla jablka rozkrájena a žáci je pomocí víček bodovali. Nikdo nevěděl, komu dané jablko zrovna patří (samozřejmě kromě paní učitelky, paní asistentky). Ohodnotili jsme tak jablka podle chuti. Diplom dostala spravedlivě první tři místa a dále všichni za účast.

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-11-02

Jak jsme na ZŠ Cesta prožívali 100. výročí založení Československé republiky

STALETÉ KOŘENY 

            16. října přijel k nám do školy Jirka Folta, lektor vzdělávacího programu Staleté kořeny.  Na obraze lípy, našeho národního stromu, si děti připomněly kořeny naší vlasti, kořeny, z nichž vyrůstá i současnost. Strom žáci dotvářeli a postupně tak odkrývali osobnosti a hodnoty naší země, tradice i to, co je důležité, abychom neztratili svou identitu.

            Nechyběla ani legrace, děti měly hodně prostoru vyjádřit svůj vlastní názor, pracovaly ve skupině nebo si zahrály hru.

Co se dětem na programu líbilo?

•  trochu jinak, netradičně podané

•  že to nebyla přednáška, kde jen sedíte a posloucháte

•  že jsme se mohli zapojit, hry

•  zábavné

•  smajlíci

•  závěrečný osobní příběh z letiště

Co  si žáci zapamatovali, co je oslovilo?

•  že máme strašně dlouhou historii, hluboké kořeny

•  máme velice rozmanitou a krásnou zemi

•  že máme pevné kořeny

•  T. G. Masaryk uměl v 80 letech stojku

•  zjistil jsem, co si o nás myslí ostatní národy

            V oslavách budou moci pokračovat učitelé i děti se svými rodiči. 28. října, na Den vzniku samostatného Československa, se můžeme sejít v církvi Elim na sváteční bohoslužbě. Poté zasadíme lípu století. Snad tu přetrvá dalších 100 let. Co si bude příští generace vyprávět o té naší?  Budou hodnoty Pravda – Víra – Svoboda – Důstojnost stále živými kořeny?

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-10-23

Snídaně na Cestě, aneb tvoříme pospolitou školu

Třetí říjnový den ožila naše ZŠ Cesta již po 7. ranní hodině. Do jídelny přicházeli rodiče se svými dětmi, učitelé a vychovatelé, mnozí nesli tácy a misky s něčím, co vonělo, vábilo. Tento den se nesnídalo doma, ale ve škole.

            Snídani měli v režii rodiče a paní učitelka Klímová ze 3. třídy. Ti přišli nejdříve. Ale i další rodiče a učitelé přinesli buchty, saláty, kaše, jednohubky … V kuchyňce se pedagogové starali o doplňování zásob na stolech, ochotní rodiče každému zájemci uvařili lahodnou kávu a děti měly na výběr domácí mošt, různé druhy džusů, mléko nebo čaj.

            Jídla bylo dost … ale smyslem této snídaně, která se stává na naší škole již tradicí, je posezení u stolu. Když se sejdou žáci, rodiče a učitelé a neřeší prospěch, ale povídají si o jídle (ženy o receptech), o počasí a zahrádce, o zálibách a cestování … dochází ke sblížení. Máme společný zážitek.

            Občas jste mohli zaslechnout i anglickou konverzaci. Celý týden s námi ve škole prožila Diana z Denveru – americká učitelka, která podporuje naši školu. V 8 hodin pozvala žáky i jejich rodiče do tělocvičny na společné slovíčko – zahájení školního dne. Všichni jsme zpívali anglické písničky, které nás Diana učila, naslouchali jejímu vyprávění, jak prožila ve svém životě Boží povzbuzení.

            Jedno společné ráno u snídaně … a kolik zážitků, zkušeností přineslo! Těšíme se na další.

Děkujeme všem rodičům i pedagogům, kteří přiložili ruku k dílu. Děkujeme každému, kdo přišel naši školu podpořit svou přítomností.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii. 


autor: Miriam Sulková  2018-10-04

Žáci na statku

Pátek 12.10.2018 byl pro 1. a 2. třídou ve znamení zvířátek. Vlakem jsme se dojeli podívat na dobešický statek, kde jsme měli možnost prohlédnout si krávy, telátka, prasata a selátka, kozičky, ostříhané ovce, koně, slepičky a další zvířata. Zvířátka jsme poznávali jako hmatem, tak také podle čuchu. Pro mnohé děti šlo o jejich první setkání s hospodářskými zvířaty. Počasí nám k výletu také přálo, a tak jsme si společně užili krásný říjnový den a připomněli si tak také nedávný den zvířat. Těšíme se, až se na statek zase jednou vrátíme!

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-10-15

Jak sestavit počítač – hodina informatiky

Jako ve všech školách se i u nás učí žáci od 5. ročníku základy digitální techniky. Cílem je ukázat, jak nám PC může sloužit, ne zotročovat. Uvědomit si, že počítače neslouží jen pro noční pařby, surfování po internetu, you tube a jiné podobné kanály.

Žáci se v letošním roce se seznámí a budou pracovat zejména s textovým editorem Word a tabulkovým procesorem Excel.

A tak konečně - minulý týden – po úvodních teoretických hodinách, nastal den D – práce na počítačích. Bylo však potřeba si je ze základních komponent postavit. Jak neuvěřitelná je tvořivost našich žáků! Spolupracovali, popisovali, skládali, sestavovali…. Hodina uběhla jako voda. Příště už můžeme počítače i zapnout.

Věřte nevěřte, každý žák bude mít svůj (školní) počítač. Už zbývá zprovoznit poslední tři…


 


autor: Miriam Sulková  2018-10-12

Den první pomoci

V pondělí 10. září­ se někteří žáci naší školy zúčastnili Dne první pomoci. Krizové situace působily věrohodně a žáci si mohly vyzkoušet poskytnout potřebnou pomoc. Pro všechny to byl přínosný zážitek.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-09-12

Zmrzlina nejen pro prvňáčky

Trochu netradičně začal nový školní rok pro prvňáčky i ostatní žáky ZŠ Cesta. Po setkání ve třídách, přivítání se s paní učitelkou a spolužáky se všichni žáci, učitelé, rodiče a přátelé školy sešli v tělocvičně ke společnému slavnostnímu zahájení nového školního roku. Především jsme uvítali prvňáčky, které pan ředitel pasoval na žáky ZŠ Cesta. Po krátkém zamyšlení a společných modlitbách s faráři z různých církví na všechny  čekalo sladké překvapení v podobě zmrzlinového poháru. Sladce a s dobrou náladou jsme vykročili vstříc novému školnímu roku.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

Více fotografií naleznete i v Píseckém deníku.

https://pisecky.denik.cz/galerie/prvni-skolni-den-v-zs-cesta-v-pisku-0903-pi18.html?mm=9145134&back=1865962111-1254-28

 

 


autor: Miriam Sulková  2018-09-04

Cesta na prázdniny vedla na Řežabinec

Tradiční Cesta na prázdniny určená budoucím i současným školákům ZŠ Cesta byla naplněna ptačím zpěvem a sluncem.  První zážitky jsme čerpali již před nástupem do vlaku – na nádraží roztomile krmily vlaštovky svá mláďata. 

Průvodci po řežabinecké rezervaci se nám stali ornitologové a kroužkovatelé Jiří Šebestián (Prácheňské muzeum) a Jiří Pykal (AOPK). Ti nás provedli kolem sítí, ukázali kroužkování ptáků a vysvětlili jeho význam, při pozorování z rozhledny určovali ptačí druhy a pověděli nám spousty zajímavostí z ptačí říše. Děti si mohly projít stanoviště s úkoly o ptactvu – skládaly puzzle, psali ptačím brkem, odhadovali hmotnost našeho nejmenšího ptáka apod. Zájemci pak pokračovali prohlídkou Špejcharu v Ražicích.

Večer nás svou prezentací o ptácích ve městě nadchl Jiří Šebestián podruhé. Děkujeme oběma zoologům za jejich čas a ochotu podělit se o své znalosti s ostatními

Další fotky naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-06-19

Palačinky s levandulovým cukrem a smysl kopřiv na zahradě aneb zahradnický úspěch žáků ZŠ Cesta

Lze se přihlásit se do projektu o zahradničení bez zahrady a uspět v něm? Žáci 2. stupně ZŠ Cesta dokázali, že to jde. Na konci roku se přihlásili do soutěže EDUGARD (education gardening) s tématem Pěstuj, zkoumej, vyprávěj.  A  – vyhráli.

Od ledna provázelo žáky téma  „léčivé síly přírody“.  Nic složitého – část výuky přírodopisu, chemie, zeměpisu, pracovního vyučování, výtvarné výchovy, etiky i občanské nauky… se přenesla do jednoho učebního celku, teorie do blízkého okolí školy a praktického života.  Pololetí se neslo v duchu prožít rozmanitost a bohatost okolního prostředí a ocenit úžasnou smysluplnost každého stvoření, včetně toho neživého.

Nic už nestálo v cestě domluvit se na využití plochy v okolí školy pro zahradničení a venkovní výuku. Mohli jsme tak sledovat divokost ohraničené plochy a plnost jejích pokladů (kopřivy, ostružiníky, nálety pampelišek, jitrocelů….). Žáci zjistili, že i okolí školy je plné bylin a že každá rostlina najde své uplatnění.  Motivaci žáků zvýšilo lákavé „přičichnout-ochutnat-zasadit-vyrobit“.  A tak žáci radostně seli měsíček, sázeli tymián, medvědí česnek, mateřídoušku a další byliny. Sbírali léčivky v okolí školy i v přírodě. Objevili nespočet planě rostoucích a využitelných bylin. Soutěžní tým uvařil pro žáky školy bylinné čaje, vyrobil sirupy, medy, limonády, ochucené vody, vonné pytlíčky i bylinné cukry.  Právě praktické a ochutnávkové aktivity patřili mezi ty nejatraktivnější.

Již na začátku projektu jsme tušili, že krátkodobě realizovaná akce nám nepostačí k našim plánům, cílům a ideálům. A tak jsme projekt neukončili a probíhá dál. V podstatě nás EDUGARD nasměroval k součinnosti teoretické výuky a praktického učení v terénu i výuce v přírodě.  A účast v soutěži je jen nepatrným kamínkem v mozaice našich cílů – přispět k tomu,  aby se jednou naši žáci stali odpovědnými dobrými správci a hospodáři nám propůjčeného Stvoření – planety Země.


autor: Miriam Sulková  2018-06-29

Cesta připravila hledání pokladu pro KMŠ.

Jako každý rok, i letos žáci ZŠ Cesta strávili jedno dopoledne s dětmi z křesťanské mateřské školy.  Děti z KMŠ plnily různé úkoly s jediným cílem: najít poklad. Všichni účastníci  se velice snažili a společný čas si užili. Fotografie najde v níže uvedeném odkazu.

http://krestanskams.rajce.idnes.cz/Cesta_za_pokladem_s_detmi_ze_ZS_CESTA/

 


autor: Miriam Sulková  2018-06-29

Dozvuky návštěvy ZŠ Brána

Těsná je brána a úzká cesta, která vede k životu, a málokdo ji nalézá.

Mt 7:14

       Ve dnech 14. - 16. května přijeli naši školu Cesta navštívit žáci ze ZŠ Brána Nová Paka. My písečtí jsme je provedli naším krásným městem, pověděli jim zajímavosti o některých významných památkách. Kamarádi z Brány dostali úkol – hledat písecká domovní znamení. Našli jich více jak 20!! A pak ve studovně Prácheňského muzea jsme vytvářeli ve smíšenách písecko-novopackých skupinkách pověsti „Jak vzniklo domovní znamení“. Tady jsou některé výtvory naší fantazie:

 U Bílého lva

           Byl jeden cirkus a v něm pravidelně vystupoval lev. Ale co se jednoho dne nestalo. Ředitel cirkusu se rozhodl, že lva prodají, protože se chodí na cirkus podívat málo lidí a lev tak byl nevyužitý.

            Za necelý týden si ho koupila rodina Třešňových. Dali si lva na zahradu místo psa. Ale lev lidi strašil a strašil …. a za dva dny k nim nikdo nechodil. Dokonce se všichni sousedé odstěhovali. Lev neměl co dělat, a tak objevoval. Na zahradě byly různé kyblíky. Do každého skočil celým tělem. Ale jeden byl plný bílé barvy. A jak do něj lev skočil, celý se obarvil.

            Když lva páníček zavolal, přiběhl bílý lev. Pan Třešeň se nejdřív zlobil, ale potom ho napadlo, že si podle zvláštního lva můžou udělat svoje domovní znamení. (Timík)

 U Tří korun

            Žili byli tři králové, kteří jeli do boje. Všichni tři tam umřeli. Problém byl, že králové neměli žádné potomstvo. Komu budou patřit ty koruny? Po boji se našly jen 2 koruny. Lidé začali pátrat. Když uplynuly dva roky, koruna se konečě našla. A dali je do muzea. Muž, který korunu našel, nazval svůj dům na náměstí U Tří korun. (Ami, Ani, Anet)

 U lodě

             Jednou byl jeden pán jménem Noe. Jednou mu Bůh řekl, že má postavit loď a do ní dát od každého druhu zvířat pár. To Noe udělal. Pak přišla povodeň. Pak vody opadly a vyšla duha. A na památku této události se jeden dům v Písku jmenuje U Lodě.

U Bílého lva

            Jednoho dne se vydal tatínek do daleké země. Uviděl tam bílého lva. A odvezl si ho domů, protože se mu moc líbil. Doma se o něj dobře staral. Když lev dospěl, odvezli ho do ZOO. Cítil se tam moc sám, protože ho ostatní lvi neměli rádi. Tatínek si ho tedy vzal domů. A tam žili šťastně až do smrti. A proto se ten dům jmenuje U Bílého lva. (Eliška O., Anetka S., Terka K., Terka B., Vanda)


autor: Miriam Sulková  2018-06-19

Krajské kolo branné soutěže

V pátek 25. května se dvě družstva žáků 5. a 9. třídy zúčastnila krajského kola branné soutěže,  kam postoupili ze soutěže  Prácheňské přebory. Soutěž se konala na Výstavišti v Českých Budějovicích pod záštitou Armády ČR. Za krásného počasí mohli v mnoha různých disciplínách poměřit své síly s žáky základních a několika středních škol  jihočeského kraje. Celé soutěže se zúčastnilo 18 pětičlenných družstev.

V první části programu se soutěžící mohli interaktivně seznámit s bojovou technikou a zbraněmi. To ocenili převážně chlapci, jejichž dětským snem bývá stát se jednou vojákem. Mít možnost nastoupit do obrněného vozidla nebo si obléknout  vojenskou výzbroj nadchlo nejednoho žáka.

Ve druhé části již probíhala samotná soutěž v jednotlivých dovednostech. Nejprve museli všichni soutěžící vyluštit šifru a poté celkem na 15 stanovištích plnili nelehké úkoly. V prostorách českobudějovického Výstaviště jste mohli zahlédnout v  neustálém pohybu skupiny dětí, které se snaží ošetřit raněného, vyluštit zprávu v morseovce, hodit co nejdál granátem, překonat na raftu vodní plochu, vyřešit hlavolam, pracovat s buzolou, určit světové strany, překonat lanovou překážku a  mnoho dalšího. Všechny úkoly vyžadovaly určitou dovednost  a spolupráci a žáci se je snažili splnit za co nejkratší dobu.

Po ukončení soutěže byl pro všechny připraven chutný oběd  a pak již jen stačilo vyhlásit výsledky.  Sice jsme medaili nezískali, ale i tak jsme si den na čerstvém vzduchu a v pohybu užili. Oceňujeme celkovou připravenost a organizaci soutěže a družstvu, které postoupilo do celostátního kola, držíme palce!

Další obrázky naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-05-29

Prácheňské přebory

Dne 3. května jsme se stejně jako loni zúčastnili cyklistické a branněbezpečnostní soutěže,  která se konala na motokárovém okruhu Autoklubu Hradiště. Tentokrát jsme soutěžili v šestičlenných  družstvech rozdělených do dvou kategorií na mladší a starší žáky. Loni se nám velice dařilo a byli jsme zvědaví, zda vítězství obhájíme i letos.

Všechny družstva postupně obcházela stanoviště a  žáci plnili úkoly z branné výchovy: hod granátem, střelba ze vzduchovky na cíl, orientace v mapě a prostoru, řešení krizových situací (evakuace, dopravní nehoda, požár, black out.). Ve druhé části proběhl samotný cyklistický závod jednotlivců. Každý se snažil být v cíli první a žáci, kteří zrovna nesoutěžili, své spolužáky alespoň povzbuzovali pokřikem. Odpoledního vyhlášení  výsledků jsme se nemohli dočkat. A naši žáci opět nezklamali. V branné části se žáci páté třídy v kategorii mladších žáků umístili na prvním místě a deváťáci ve své kategorii získali druhé místo. V cyklistických závodech se nám podařilo získat celkem 13 medailí.

 Všem účastníkům gratulujeme a zaslouží si pochvalu.

Podrobnější výsledky žáků ZŠ Cesta:

Hodnocení branné části:

kategorie mladší žáci:  1. místo:  ZŠ Cesta,  tým žáků 5. třídy

kategorie starší žáci: 2. místo: ZŠ Cesta,  tým žáků 9. třídy

Cyklistika po ročnících:

ročník 2010

dívky: 1. místo: Zuzana Pfeilerová, 3. místo Magdaléna Gábiková

chlapci: 3. místo: Jiří Sulek

ročník 2009

dívky: 1. místo: Emílie Jarošová, 2. místo: Dora Babáková, 3. místo: Eliška Šťáhlavská

chlapci:  2. místo Filip Červenka, 3. místo: Matyáš Vaverka 

ročník 2008

dívky: 1. místo Hana Pfeilerová,  

ročník 2007

chlapci: 1. místo Nikola Jaroš 

ročník 2003

dívky: 2. místo Bára Houšková

chlapci: 2. místo Michal Pešička 

ročník 2002

dívky: 1. místo: Petra Fořtová 

​     Více fotografií naleznete zde.

 


autor: Miriam Sulková  2018-05-04

Matematický klokan

V pátek 16. března se většina žáků naší školy zúčastnila mezinárodní soutěže Matematický klokan.  První ročník této soutěže se konal v roce 1991 ve Francii a postupně se  soutěž rozšířila do většiny evropských zemí. U nás se pořádá od roku 1995. V roce 2016 se Matematického klokana zúčastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa.

Pořadatelem soutěže  v České republice je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci                        s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci.

 Celkem jsme soutěžili v těchto kategoriích Cvrček (2. - 3. třída), Klokánek (4. - 5. třída), Benjamín            (6. třída). Počítání nás baví a dobrá nálada nám určitě nechyběla. Již teď se těšíme na další ročník.

Více fotografií naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2018-03-19

Návštěva z USA

V týdnu od 3. do 9. dubna jsme na naší škole měli příležitost potkávat milou návštěvu, paní Dianu Guetig, dlouholetou učitelku na Základní škole Ambleside Colorado v Denveru. Diana se zúčastnila školního výletu a spolu  s 5.  – 9. třídou navštívila město Tábor, které ji uchvátilo svou krásou.

V průběhu celého týdne navštěvovala třídy a podílela se na výuce. Všichni žáci měli příležitost slyšet rodilou mluvčí a otestovat si své znalosti anglického jazyka. Někteří žáci z řad prvňáčků se na oplátku snažili Dianu naučit několik českých slov.  Žáci deváté třídy se rozhodli s milou návštěvou strávit čas nejen ve škole, ale dopřát si i  gurmánský zážitek.   Společně s Dianou, a především bez českého pedagogického dozoru J,  vyrazili na večeři do Kozlovny.  Všichni konverzovali, co jim vědomosti stačily, a večer si náramně užili.

Pro učitele, rodiče a zájemce byla připravena beseda o školství v USA s následnou diskusí. Setkání bylo přínosné jak pro učitele, tak i rodiče.

V pátek při ranním slovíčku jsme společně zpívali oblíbenou píseň: Open the eyes of my heart, Lord. Píseň Diana zpívala do mikrofonu a my jsme tak mohli slyšet její krásný hlas. 

Můžeme říct, že návštěva se vydařila  a těšíme se na další setkání.

​Více fotografií naleznete zde.

 


autor: Miriam Sulková  2018-04-10

Voda ve škole

Ke konci března si žáci  5. a 9. třídy v tematicky zaměřených hodinách připomněli Světový den vody (23.3). Dotkli se témat - voda v krajině a voda jako součást organismů, získávání pitné vody a její nedostatek zejména v zemích třetího světa, znečišťování vody, potřeba její ochrany a odpovědné spotřeby. Zkusili si postavit akvadukt, i v nádobách nosit vodu, kterou spotřebují za jeden den či získat vodu z rašeliníku. Téma vody nás však bude výukou i životem provázet až do konce školního rok.


autor: Miriam Sulková  2018-04-09

Svátek poezie na Cestě

 12. března se učebna 6. třídy zaplnila dětmi, které si přišly vyslechnout básničky a morálně podržet své spolužáky – recitátory.  Umělecké texty si připravilo 15 žáků od první do šesté třídy. To je téměř čtvrtina dětí z celé školy. I v průběhu představení bylo patrné, že přednesem poezie či prózy žije mnoho dětí naší školy. Do okresního kola porota, složená z učitelů českého jazyka, vyslala 6 žáků.

            20. března šest statečných reprezentovalo školu na okresní přehlídce dětských recitátorů. A naši žáci si vedli výborně! Na 3. místě se zaskvěli Daniel Svoboda z 1. třídy a Dorotka Babáková z 2. třídy, čestné uznání získala Terezka Vlastníková ze 6. třídy. Z druhého místa postupuje do krajského kola Kryšpín Čibera ze 4. třídy. „Byl to můj největší životní úspěch,“ sdělil Kryšpín, když se vrátil ze soutěže. A už se těší na další umělecký zážitek.

            Děkujeme všem recitátorům i učitelům, kteří je připravovali (p. učitelky Radka Krištůfková, Helena Klímová, Veronika Skuhrová, Jana Slavíková a pan učitel Ondřej Blažek). Důležitou součástí radosti a úspěchu jsou i ti, kteří naše recitátory podporovali – spolužáci a rodiče. Je pěkné, že v digitální době má mluvené slovo na naší škole tolik příznivců.         

 

Jana Slavíková

Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2018-03-23

Mobilní planetárium

Kde se může potkat lední medvěd s tuňákem? No přeci v létající ponorce, která startuje ze severního pólu a objevuje tajemství vesmíru společně s černou pasažérkou chobotnicí. Ve francouzském 3D filmu se žáci 1. a 2. třídy spolu s méďou a tučňákem pobavili a dozvěděli spoustu zajímavých informací o vesmíru. Koncem března totiž naši školu navštívilo pojízdné planetárium. Všichni žáci měli příležitost do něj vstoupit  a vleže zhlédnout film určený jejich věkové kategorii. Byl promítaný na kopuli planetária. Mohli jsme obdivovat velikost vesmíru a celé sluneční soustavy. Nechyběl ani prostor pro otázky a zajímavou diskusi.  

A jak se celá akce líbila mladším dětem?

„Pobavila mě ponorka předělaná na raketu.“

„Vše bylo zábavné a poučné.“

„Ještě nikdy jsem film nesledoval vleže.“

„…Saturn je z plynu a má prstenec z ledových kousků.“

Více fotografií naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2018-03-21

Adventní odpoledne

V neděli odpoledne 10. prosince byla ZŠ Cesta plná dětí, rodičů, učitelů a přátel školy. Konalo se již tradiční Adventní odpoledne. Několik týdnů se žáci ve spolupráci s učiteli  na vystoupení pečlivě připravovali. Učili se písničky, básničky, trénovali divadlo a další. Ke společnému programu přispěla každá třída. Děti z mladších tříd nám zarecitovaly několik vánočních básniček, zazpívaly pár písní, některé i s pohybem. Čtvrťáci zazářili při divadelním představení. Šesťáci přednesli básně z vlastní tvorby a žáci devátého ročníku nám přečetli několik svých zdařilých úvah na téma radost, láska, věrnost, naděje, které zahřály srdce nejednoho přítomného. Celým setkáním se neslo téma Světlo. Světlo, které přišlo na zem narozením Ježíše Krista.

Po skončení vystoupení dětí čekaly na všechny zájemce  tvořivé dílničky, které připravili někteří rodiče a učitelé. Děti i dospělí si mohli nazdobit perníčky, vyrobit papírovou vločku, nazdobit ovoce jako svícen nebo malovat na sádrové odlitky. Nechyběl ani stánek, u kterého bylo možné si nakoupit nejen výrobky žáků, ale i místní dobroty.

Více fotografií naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-12-11

TALENT SHOW NA CESTĚ aneb kterak si žáci připravili odměnu za vysvědčení

V den, kdy byli žáčci, žáci a studenti odměňováni za své úsilí v prvním poločase školního roku si děti ze ZŠ Cesta připravily vystoupení pro celou školu. A co bylo tématem této show? No přece jejich talent – činnost, ve které vynikají. A někteří třeba měli jen kuráž.

            V porotě zasedli kromě učitelů i rodiče. A bylo na co se dívat! Dvě hodiny písniček, hry na hudební nástroje, baletních či artistických čísel, scénky … Diplom nakonec dostali všichni účinkující. Každé vystoupení bylo něčím zajímavé, originální. K pestrému programu přispěla i nevšední návštěva. Zavítali mezi nás pan Martin Chmelík s taneční partnerkou Karolínou Vaníškovou z tanečního souboru Písečan a předvedli nám několik tanců. Ještě jednou jim tímto děkujeme za příjemný zážitek.

            A jak se celá akce líbila dětem? Zde několik ohlasů:

·         Nejvíc se mi líbili Maty a Niky

·         Trochu jsem se styděl, ale myslím, že se mi to povedlo

·         Mně se to moc líbilo, hlavně jedna holčička z 1. třídy, která chodí na balet. A Vítek zvládne taky hru na klavír na 4 strany. Timík měl hezké přednášení, Anetka s Daníkem měli tu písničku moc hezkou. Sice já jsem se móóóc styděla, ale zvládla jsem to. Bylo to moc těžké, jmenovalo se to Taneček Sněhurky s pravou, levou rukou a pedál.

·         Vystoupení s bráškou se mi líbilo. Taky jak Timík četl Zlou tetu. A Maruška jak hrála na klavír, i když se bála.

·         Bylo to dobré být divák a zároveň i porotce.

·         … Chtělo by to, aby vyhrál jenom jeden. Jinak to bylo velmi dobré a hlavně hodně lidí podle mě improvizovalo.

·         Líbila se mi kreativita soutěžících.

·         Líbila se mi na tom soutěživost a snaživost soutěžících.

Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2018-02-06

Dobývání Jižního pólu

2. - 6. ledna 2018 se žáci 3. - 9. třídy a učitelé ZŠ Cesta vypravili na zimní dobrodružnou výpravu. Cílem sice byly Nové Hutě na Šumavě, lyžařský výcvik a týden plný her, ale v mysli všech zúčastněných byl příběh o dobývání Jižního pólu, jak jsme jej mohli vidět na podzim v divadelní hře Scott kontra Amundsen. Přijel za námi dokonce polárník pan Najman, aby nám vyprávěl skutečný příběh o tom, jak strávil 10 měsíců na české polární stanici. Sám, s tučňáky a tuleni. Žáci – polárníci zvažovali, čím je třeba se na výpravu vybavit, vytvářeli mapy Jižního pólu a měli právo pojmenovat objevené končiny, ve scénkách pak ztvárnili, co všechno za ten týden prožili.

            Na svahu novohuťské sjezdovky či v  běžecké stopě pak prokázali svou fyzickou zdatnost a vytrvalost v boji s únavou, vyčerpáním či vlastními limity.

            Zde je několik dojmů malých dobyvatelů:

•  Nejvíc mě bavil program. Taky bobování a stavění iglu. A nakupování. (pozn. nanuky a cola v bufetu restaurace.)

•  Byla sranda. Líbily se mi ty scénky.

•  Naučil jsem se lyžovat. Stál jsem na lyžích poprvé.

•  Bavily mě skokánky, závody ve slalomu. A celý program, hlavně scénky.

•  Rád jsem jezdil na vleku, a když jsem jel poprvé, tak jsem se nějak špatně pustil. Líbily se mi scénky.

•  Jezdila jsem na tatrapomě. Skvělé byly scénky poslední den.

•  Poslední den jsem ani jednou na sjezdovce nespadla.

A jak to viděli dospělí dobyvatelé?

•  Jsem nadšená, že jsem si osvěžila sjezd a slalom. Naposledy jsem měla na nohou lyže s pružinkou a kožené šněrovací boty. To bylo ještě na střední škole :-)

•  Jezdila jsem s Petrou a  Anetkou na svahu … učily jsme se vzájemně.

•  Večerní cesta z churáňovské cukrárny na běžkách. Padla tma, šli jsme lesem ve stopě – 5 dospělých a 10 starších dětí. Nikdo nefňukal, všichni si sáhli na dno, vzájemně jsme si pomáhali a povzbuzovali se. Zkušenost dobrá.

•  Tvořivá družstva –  mapy a názvy, scénky svědčí o velké fantazii našich žáků, smyslu pro humor.

•  Děti byly nadšené do lyžování, nejsou to žádné padavky.

Reportáž vytvořili žáci 4. třídy a jejich třídní učitelka

Fotografie naleznete ve fotogalerii.

 


autor: Miriam Sulková  2018-01-08

Hoří – nehoří? Kouří - nekouří? Škodí – neškodí? Paliva.

Od Energy centra ČB dostala Městská knihovna dárek do nově vznikajícího eko-oddělení Centra vzdělávání (CV): ukázkovou sadu paliv s plakátem jejich ekologické šetrnosti. CV bude od roku 2018 v pilotním provozu a naplno se rozjede až v roce 2018, proto nabídla školám realizaci programu k danému tématu či zapůjčení sady školám.

ZŠ Cesta, jako partnerská škola knihovny, byla první, kde se program uskutečnil. Návazně na výuku předmětů člověk a jeho svět, chemie a přírodopisu se informace a ukázky prolínali s výukou žáků druhého stupně.  Aktivity si též zkusili mladší žáci z kroužku Objevitelé.

Žáci si mohli osahat a očichat paliva, která leckdy znají pouze teoreticky. Kromě nejznámějšího klasického dřeva a uhlí, si tak někteří poprvé sáhli na koks (získávání kovů z rud), slyšeli o možnosti získávání tepla ze sušeného trusu (zejm. v Asii či Africe), přičichli si k biolíhu (fixa nebo alkohol?), pokoušeli se rozdrolit dřevěné pelety na piliny (součást biomasy), hádali, co obsahuje sklenička s malinovou barvou (topný olej).   Pomocí křížovek a dalších aktivit určovali vliv jednotlivých paliv na životní prostředí.

Na závěr žáci stavěli miniohniště a dozvěděli se tak o správném rozdělávání ohně shora. Program zabral hodinu výuky a diskuse se protáhla přes přestávku. Viděli, sáhli si, očichali…, zažili – budou si pamatovat (?).


autor: Miriam Sulková  2017-12-05

Meziškolní turnaj

Ve čtvrtek 30. 11. byla ZŠ Cesta plná sportovně oblečených žáků 4. a 5. tříd. Konal se totiž turnaj ve vybíjené, kterého se zúčastnili nejen žáci naší školy, ale i žáci ze ZŠ Čížová a ZŠ Kluky. Než se s vervou pustili do vybíjené, všichni měli nejdříve příležitost se vzájemně seznámit a něco více se o sobě dozvědět. V  menších skupinách si zahráli hry, při kterých zjišťovali, kdo se jak jmenuje, z jaké je školy, jaké má koníčky apod. Po zábavném úvodu si kapitáni družstev rozlosovali pořadí a turnaj mohl začít. Na dvou hřištích mezi sebou soutěžilo šest družstev. Každý se snažil podat co nejlepší výkon a ti, kteří zrovna nesoutěžili,  fandili a povzbuzovali ostatní. První místo nakonec vybojovalo družstvo páťáků ze ZŠ Kluky a my jim tímto ještě jednou gratulujeme. Na závěr všechny čekal společný oběd, připravený žáky šesté třídy ZŠ Cesta.  Rozcházeli jsme se trochu unavení, ale s radostí z hezkého společného zážitku.

​Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

 


autor: Miriam Sulková  2017-12-01

Adaptační pobyt 4. třídy na Živci

25. - 26. září 2017

            Čtvrťáci mají novou třídní učitelku. A trochu nám přes prázdniny povyrostli. To byl důvod, proč se společně vydali do přírody. Něco spolu prožít mimo třídu a školní lavice. Poznat se v terénu, zahrát si hry, spát mimo domov – alespoň jednu noc. A tak šlapali pěšky do Píseckých hor až na  Živec. Ten se jim stal na dva dny domovem. Společně mohli prožít dva dobrodružné dny. Tady jsou dojmy žáků:

Byli jsme na Živci. Moc se mi líbilo. Měli jsme čtyřlůžkový pokoj. Chodili jsme ven a hráli jsme různé hry, jako třeba slepárnu. Chodili jsme večer ven a sbírali jsme svítící kroužky. Bylo to super. 

Líbilo se mi, že jsme skákali přes klády, pekli buřty a rozbíjeli jsme kameny. Štefan mě naučil trik s kartama. Chtěl jsem, abychom tam byli dýl. 

Líbilo se mi všechno. Nejvíce se mi líbila paralympiáda. Hlavně jak mě Maruška s Honzou B. nesli.   Spálila jsem se o kopřivu a při tom mi upadl růženín. A Maruška mi dala svůj.

Mně se líbilo, jak jsem si hrála s Agátkou (třídní pes :-), jak jsme opékali … Petruška mi dala sladkosti a i slané, Anetka mi dovolila si sednout na postel, Tim mi půjčoval soba, Kuba si se mnou hrál, Agátka k nám chodila do pokoje …

Překonal jsem bolest. Líbila se mi paralympiáda a rozbíjení kamenů. A taky že mě neodstrčili. Dík, kluci. 

Líbily se mi hry, třeba na schovávanou. Honza mi pomohl vylézt na stůl.

A paní učitelka?

Byla jsem šťastná, že jste jeli všichni. Někdo byl poprvé přes noc mimo domov. To bylo statečné. Líbilo se mi, jak jste při slepárně spolupracovali. A při stavění kamenných pevností jste dávali prostor každému … A najednou si obě družstva začala pomáhat navzájem – mechovat, dotvářet velkolepost stavebních záměrů. Jsem ráda, když nemyslíte jen na sebe. Když jste spolupracující parta dětí. Děkuju Věrce a Míše, že to prožily s námi. A trpělivému panu Keclíkovi, správci chaty na Živci, pro kterého nebylo nic problémem. Ptáte se: Kdy zase něco spolu prožijeme?

​Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2017-10-10

Úsporám na stopě v ZŠ Cesta, Písek

o dýcháme ve vydýchané místnosti? Jak to ovlivňuje naše zdraví? Jak správně větrat? Proč LED žárovka nepálí? Jaký vliv má rtuť na živé organismy? Proč se finančně a ekologicky vyplatí koupit několikanásobně dražší LEDku než klasickou žárovku? Vyzařuje digitální technika v naší škole elektromagnetické záření? Kolik vody proteče za minutu kohoutkem ve třídě? Jak ušetřit finance a zároveň být zodpovědní za životní prostředí kolem nás? …. Spousty otázek a pro žáky někdy překvapivých odpovědí a vlastních zjištění, v praxi.

Během měsíců října a listopadu měla naše škola od Energy Centra České Budějovice zapůjčen „kufřík pro energetické úspory“.  Kufr vybavený přístroji na měření spotřeby energie a kvality ovzduší a pomůckami pro úsporu energie např. měřič spotřeby energie, měřič CO2, teploty a vlhkosti, elektromagnetického záření, spořič vody do WC, perlátor, měrka průtoku vody, různé druhy žárovek.

Žáci si tak mohli nejen o tématu povídat, ale sami vyzkoušet měřit teplotu, vlhkost, porovnat množství CO2 ve třídě - po hodině bez větrání a po vyvětrání, sáhnout na studenou LEDku a zjistit, že přijatou energii investuje pouze do světla – na rozdíl od rozpálené klasické žárovky….atd.

Kufřík s úspěchem putoval z třídy do třídy po celém prvním stupni.  Pro žáky druhého stupně byl  již program náročnější. Po seznámení se s kufříkem deváťáci v hodině matematiky počítali finanční úspory a rychlou návratnost dražších, ale přírodě šetrnějších LED žárovek oproti kompaktní i klasické; šesťáci měřili CO2 v jednotlivých třídách a připravili povídání na téma „oxid uhličitý a kyslík“ a jejich význam pro člověka a planetu. Zabrousili do znalostí z oblasti lidského těla až k okysličování organismu a následkům nízké koncentrace O2 a zvýšené CO2 v těle člověka. Vysvětlili, proč a jak správně větrat. Výsledky z projektového vyučování pak šesťáci a deváťáci prezentovali žákům páté třídy.

Ukázky, prezentace i odzkoušení přístrojů přispěly k snazšímu uchopení tématu úspor energie.  Teoretická část k danému tématu podpořila nutnost vnímat informace komplexně a vést výuku mezipředmětově (zde zejména fyziky, chemie a přírodopisu) a v návaznosti na praktický život (dopady na zdraví i životní prostředí). Zapůjčení kufříku přispělo k snadnějšímu pochopení, osvojení či zopakování si souvislostí, ve školách se – tak často - prezentujících pouze v teoretické rovině.

Děkujeme ECČB za možnost zapůjčení kufříku a umožnění praktické zkušenostní výuky pomocí předpřipravených materiálů.

Za ZŠ Cesta

Věra Soukupová

 

 


autor: Miriam Sulková  2017-11-24

Společná snídaně z regionálních potravin

Ve čtvrtek 9.11. bylo v prostorách ZŠ Cesta rušno již od brzkých ranních hodin. Ptáte se proč? Žáci, jejich rodiče a sourozenci, přátelé školy i učitelé přišli na společnou snídani, kterou přichystali žáci  prvního stupně.  Snídaně byla neobyčejná tím, že byla připravena z regionálních potravin. Záměrem celé akce bylo seznámit žáky s těmito potravinami, zamyslet se nad výhodami konzumace místních produktů jak z pohledu ekologie, podpory regionu, tak i kvality potravin. Z několika vybraných potravin žáci den předem napekli koláčky, makovník, mini pizzy a udělali mrkvové kuličky. Společná práce žáky bavila a výsledek byl velmi chutný. Kromě pochutin vyrobených žáky měli přítomní možnost ochutnat i další místní potraviny, zejména mléčné výrobky z vrcovické minimlékárny, domácí chléb i housky, pravý včelí med, dýňovou polévku a jiné. Všem nám moc chutnalo a časné ranní vstávání určitě stálo za to.

Další fotografie naleznete ve fotogalerii.

 


autor: Miriam Sulková  2017-11-10

Chemie v 9. třídě...

Chemie v devítce není ulejvárna, i když to z fotek tak může  vypadat. 
A proč se ji učit venku? Kvůli souvislostem a propojení s praxí. V rámci učiva o obnovitelných zdrojích energií jsme si tak na chvilku ze školy odskočili k první nabíjecí stanici pro elektromobily instalované v Písku (na Výstavišti). Povídali jsme o tom, co vše by měla splňovat, aby šlo opravdu o čistou energii, elektromobilech i alternativách paliv.  Téma energetické nás bude provázet celé pololetí v chemii, přírodopisu i fyzice, tak proč jen otáčet stránky knížek, či koukat na obrázky na internetu, když leccos máme na dosah!                  

 

 


autor: Miriam Sulková  2017-11-08

Návštěva IQlandie v Liberci

 Ve středu 25.10. 2017 žáci 9. a 6. třídy naší školy navštívili spolu s 2.O píseckého gymnázia IQlandii v Liberci.

Tří hodinová cesta byla sice dlouhá a úmorná, ale stálo to za to. Strávili jsme více jak pět hodin mezi nejrůznějšími expozicemi, každý si našel to, co ho nejvíce zaujalo. Ve 13 hodin na nás čekala „Velká science show“, demonstrace zábavných experimentů z chemie a fyziky. Show byla založena převážně na chemických reakcích, jejichž průběh byl doprovázen různými efekty (dým, záblesky, oheň a rachot) a na experimentech s kapalným dusíkem.

V expozici „Člověk a smysly“ jsme si vyzkoušeli kapacitu svých plic, jaké frekvence zvuku slyšíme apod. V „Geo“ expozici někteří z nás na vlastní kůži vyzkoušeli přetížení na vesmírném kolotoči, ponořili jsme se do hlubin Země, přenesli v čase do prvohor, v expozici „Živly“ jsme vyzkoušeli vichřici i zemětřesení. Asi nejvíce se našim žákům líbil „Vodní svět“, vyzkoušeli stavbu přehrady, různé vodní mlýnky a osprchovali se (doslova, neboť do autobusu na cestu zpět nastupovali hodně mokří) pod laminárním prouděním.

Zažili a viděli jsme ještě mnohem více: ohromné mýdlové bubliny, Teslův transformátor v akci, hrající vodní proudy, hromady hlavolamů, balistiku i daktyloskopii atd atd.

Domů jsme se vraceli sice unavení (a někteří i mokří), ale plni úžasných zážitků. 

 

Více fotograffíí nalezente ve fotogalerii.

 


autor: Miriam Sulková  2017-11-03

Návštěva Zdravotnické záchranné služby v Písku

    Jedno krásné středeční odpoledne čekal děti z družiny ZŠ Cesta neobvyklý zážitek. Navštívily zdravotnickou záchrannou službu. Všichni žáci zde byli naštěstí poprvé a návštěvu si užili. Záchranář dětem ukázal nejen prostory ZZS, ale především si mohly důkladně prohlédnout vůz. Uvnitř záchranného vozu byly děti seznámeny se všemi přístroji, dozvěděly se, k čemu slouží, jak se používají a jak je třeba o pacienta pečovat. Děti si mohly postupně sednout za volant, po chvíli přemlouvání i zapnout modrá světla,  nechat se zafixovat na lehátko. Přestože se dětem návštěva líbila a oceňují vlídný přístup personálu, doufají, že tuto službu nebudou muset v budoucnu využít.

​Další obrázky naleznete ve fotogalerii.

 

 


autor: Miriam Sulková  2017-11-02

Draci létali vysoko

V sobotu 21.10. pořádala ZŠ Cesta školní drakiádu spojenou s prohlídkou záchranné stanice pro živočichy v Makově.

I když ráno mírně pršelo, sešlo se nás dopoledne před záchrannou stanicí téměř 60 dětí, rodičů, učitelů i několik domácích mazlíčků. Prvním bodem programu byla komentovaná prohlídka zvířat žijících v záchranné stanici. Kdo z dětí nebo dospělých chtěl, mohl si  nechat sednout na ruku sovu Adélku. Ta se vůbec nebála a ochotně zapózovala, když si rodiče fotili svoje děti. Během prohlídky na nás vykouklo sluníčko a my jsme viděli krásně se lesknoucí peří a srst všech makovských obyvatel.

Následovalo pouštění draků. Ale protože bylo bezvětří, ani lístek se nepohnul, rozhodli jsme se alespoň pro přehlídku draků a společné focení. Než jsme se však shromáždili na určeném místě, zvedl se vítr a začalo foukat, takže draci vzlétli a létali opravdu vysoko. Za chvíli jsme na nebi viděli množství barevných skvrn a jen zřídka nějaký drak slétl, to aby se nám ukázal v celé své kráse. Každý z účastníků z řad dětí dostal za svého draka diplom a ocenění v některé z letových kategorií – např. největší, nejroztomilejší či  nejbarevnější drak apod. Zvláštní uznání bylo uděleno drakům domácí výroby, protože ti jsou v dnešní době již téměř vzácností.

Posledním a velmi vítaným bodem byl společný táborák s opékáním buřtů, klobás, chleba i jablíček. Každý si pochutnal, a kdo měl chuť ještě na sladkou tečku, uvítal buchty a perníčky ze společných zásob, podávané s kávou.

Celý výlet se velmi vydařil, počasí nám přálo a všichni odjížděli domů příjemně unavení a spokojení.

Více fotografiíí naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-10-24

Děti z Cesty se vydaly do Sladovny

Staly se Dětmi lví srdce

    19. září  žáci 2., 3. a 4. třídy navštívili představení ve Sladovně. Vlastně se stali spolutvůrci a spolubojovníky pantomimické a světelné dramatizace příběhu Bratři lví srdce. 

    Projekt Děti lví srdce je inspirovaný knihou Bratři lví srdce Astrid Lindgrenové. Ve Sladovně vznikal v rámci mezinárodní spolupráce s italskou divadelní společnosti TPO a holandským partnerem Ars longa. Lektoři Sladovny poprvé fungovali v hereckých rolích. V Písku bude probíhat od září 2017 do února 2018. http://www.sladovna.cz/cs/aktuality

    A jak představení vnímaly děti?

Celý příběh se mi líbil. Tím, že jsme nemuseli mít hodinu češtiny a tím, že jsme mohli hrát různé hry – skákání na kládách, potom že tam byl zlý drak, který zabíjel všechno, na co přišel, a my jsme museli zachránit svět.    

Jezdila tam třeba louka, někde tam byl plot, tak jsme ho měli přeskočit.    

Co se mi líbilo? Klády na vodě, skákání přes ploty, jak se to promítalo na zem a byly tam ty přístroje, jak snímaly pohyby.

Mně se líbil příběh a jak tam byl ty kameny a voda. I ta paní se mi moc líbila a byla tam i Davidova mamka.

                                           Líbilo se mi,  že jsme  se plazili v temnotě plné  stvůr.  A že jsme chodili po ulicích a   vždy,                                                        když jsme se něčeho dotkli, tak se tam objevily kytky.

    Pro nás dospělé bylo největším zážitkem pozorovat děti. Jak se uvolnily, jak děj aktivně prožívají, radují se, fandí,  mají trochu strach, smějí se. Nemuseli jsme je napomínat, poznaly, kdy se můžou uvolnit a smát se nebo si sdělit dojmy a kdy mají zatajit dech a nerušit napínavou chvíli. Prostě byly v ději.

Další fotografie naleznete zde.


autor: Jana Slavíková  2017-09-25

Podzimní výlet s drakem

 


autor: Miriam Sulková  2017-10-02

Prvňáčci se představují...

V Píseckém deníku byli představeni prvňáčci naší školy. Jak jim to slušelo můžete vidět zde.


autor: Miriam Sulková  2017-10-03

Na prvňáčky čekala zmrzlina

Trochu netradičně začal nový školní rok pro prvňáčky i ostatní žáky ZŠ Cesta.
Po společném přivítání žáků, učitelů, rodičů i přátel školy v tělocvičně se žáci rozdělili do
skupin po třídách a vstoupili do nového školního roku požehnáním a modlitbou
farářů z různých církví.
Po krátkém programu ve třídách na všechny čekalo sladké překvapení v podobě zmrzlinového
poháru. Všichni jsme mohli sladce a s dobrou náladou vykročit vstříc novému školnímu roku.

Fotografie z prvního školního dne v ZŠ Cesta můžete najít i v Píseckém deníku ve fotogalerii

 

 


autor: Miriam Sulková  2017-09-04

Zábavné hodiny TV

Z důvodu hezkého podzimního počasí trávíme hodiny tělesné výchovy venku. Seznamujeme se s netradičními sporty a přitom zažijeme vždy spoustu legrace. Již jsme vyzkoušeli "slackline" aneb chůzi po laně, lukostřelbu a další. Takto trávené hodiny nás vždy velice baví a doufáme, že počasí nám pobyt venku ještě pár týdnů dovolí.

Další fotografie naleznete zde.

 

 


autor: Miriam Sulková  2017-09-20

Poslední školní den...

Poslední školní den v ZŠ Cesta utekl velmi rychle. Nejprve jsme si vyslechli státní hymnu a krátký pozdrav od pana ředitele. Poté jsme si rozdali vysvědčení, každý žák dostal malé překvapení a prvňáčci navíc od paní učitelky obdrželi  krásnou pochvalu. Všichni jsme si popřáli hezké prázdniny a již se těšíme na další školní rok.    

Hezké prázdniny, krásnou dovolenou a šťastné návraty domů přeje ZŠ Cesta.


autor: Miriam Sulková  2017-06-30

Cesta za pokladem

Jako každý rok i letos si žáci ZŠ Cesta  pro děti z KMŠ připravili zajímavý program. Celé dopoledne děti plnily různé úkoly jako je například skok přes švihadlo, skládání obrázku, znalostní kvíz a mnoho dalšího. Cílem všeho snažení bylo najít poklad a to se podařilo. Hledání nás zavedlo až k nově vysazeným stromkům u Domovinky. Počasí nám přálo a všichni si Cestu za pokladem náležitě užili.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2017-06-28

Škola v přírodě

Celý školní rok se žáci ZŠ Cesta těšili na předposlední květnový týden. Víte proč? Jeli jsme do školy v přírodě. Tentokrát se konala v Krkonoších a měli jsme se krásně! Cestou tam jsme se zastavili v Jičíně, kde jsme při procházce městem a okolím plnili různé úkoly a na závěr dostali odměnu v podobě připevňovací  placky s obrázkem Rumcajse, Manky nebo Cipíska.
 
Celý týden jsme měli hezké počasí a podnikali mnoho různých aktivit. Nikdo z nás se určitě nenudil. Navštívili nás zaměstnanci KRNAPu, kteří si pro nás připravili zajímavé povídaní o největším národním parku a mj. s sebou přivezli několik kožešin zvířat, které v Krkonoších žijí. Naším úkolem bylo je všechny rozpoznat.

Kromě soutěží a her jsme podnikali procházky nejen po blízkém okolí, ale v průběhu pobytu jsme se vypravili i na dvě větší tůry. Ti nejodvážnější z nás dokonce vystoupali až na Sněžku. K velkému překvapení tuto trasu bez obtíží zvládli i 4 prvňáčci, přestože výlet celkově trval necelých 12 hodin!
Kopec Žalý jsme vyšli úplně všichni. A vyjít sjezdovku v horkém letním počasí, to není jen tak. 
Mimo vycházek jsme si udělali i výlet do Nové Paky, kde jsme navštívili ZŠ Brána. Žáci této školy pro nás připravili nejen soutěže v blízkém lesoparku, ale pomohli i s přípravou chutného oběda.  

Poslední společný večer jsme si užili spoustu zábavy. Všichni žáci si po skupinách pro ostatní připravili krátkou scénku nebo soutěž. Na samotný závěr jsme  měli táborák a opekli buřty.

Všem se nám pobyt líbil a těšíme se na další.

Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-05-30

Naše škola očima třeťáků

Zajímá vás, jak se nám líbí ve škole? Pokud ano, můžete si přečíst, jak vidí školu žáci třetí třídy.

Více článků naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-05-02

Prácheňské přebory základních škol

Dne 4. května jsme se účastnili cyklistické a branněbezpečnostní soutěze,  která se konala na motokárovém okruhu Autoklubu Hradiště. Soutežili jsme v osmičlenných družstvech, která byla rozdělena  do dvou kategorií na mladší a starší žáky. Jednalo se o první ročník soutěžě a všichni jsme byli moc zvědaví, jak se nám bude dařit. 

Starší žáci (5. - 9. třída) začínali cyklistickým závodem a mladší žáci (1. - 4. třída) mezitím obcházeli 8 stanovišť na kterých plnili úkoly z branné výchovy: hod granátem, střelba ze vzduchovky na cíl, orientace v mapě a prostoru,   řešení krizových situací (evakuace, dopravní nehoda, požár, black out.) Poté jsme se vyměnili.  Odpoledne bylo vyhlášení výsledků, kterého jsme se nemohli dočkat. Naše škola získala plný počet bodů v cyklistice  a v celkovém hodnocení (cyklistika a branná soutež) se mladší žáci, družstvo složené z žáků 4. třídy a dvou prvňáčků,  umístili na skvělém prvním místě. Všichni žáci soutěžili s plným nasazením a zaslouží si velkou pochvalu.  Úspěch jsme následující den oslavili všichni společně dortem.

Podrobnější výsledky žáků ZŠ Cesta: 

Celkové hodnocení celé soutěže:
kategorie mladší žáci: 1. místo:  ZŠ Cesta,  tým 1A,  4. třída + 2 žáci z první třídy

Hodnocení branné části:
kategorie mladší žáci:  1. místo:  ZŠ Cesta,  tým 1A,  4. třída + 2 žáci z první třídy

Celkové hodnocení cyklistického závodu:
1. místo ZŠ Cesta

Cyklistika po ročnících:

ročník 2010
dívky: 1. místo: Zuzana Pfeilerová
chlapci: 1. místo: Jiří Sulek, 2. místo Michal Kučina

ročník 2009
dívky: 1. místo: Emílie Jarošová, 2. místo Eliška Šťáhlavská, 3. místo: Alžběta Vránová
chlapci:  2. místo Štěpán Pokorný

ročník 2008
chlapci: 2. místo Jan Běle, 3. místo Jan Majer
dívky: 1. místo Hana Pfeilerová, 2. místo Diana Černá

ročník 2007
chlapci: 1. místo Nikola Jaroš

ročník 2003
dívky: 2. místo Bára Houšková
chlapci: 2. místo Michal Pešička

ročník 2002
dívky: 1. místo: Petra Fořtová

Fotografie vítězného družstva, tým 1A: Dominik Kopal, Nikola Jaroš, Zuzanka Pfeilerová, Robin Černý, Mirka Vokatá, Hanka Pfeilerová, Filip Červenka. Chybí Diana Černá.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2017-05-05

Návštěva PČR

Ve středu, 26. dubna, naší školu navštívila Policie ČR. Všichni jsme se na setkání moc těšili. Nejprve jsme se sešli v telocvičně k ukázce policejních psů. Dozvěděli jsme se, co všechno policejní psi dokáži a mj. nám předvedli zadržení podzřelého. V menších skupinách nás pak policisté seznamovali se svou práci a mohli jsme se jich na cokoliv zeptat. Rozhovor se skutečnými policisty byl velmi zajímavý. Dostali jsme omalovánky s policjenimi motivy a na úplný závěr někteří z nás požádali o autogram.

 

žáci ZŠ Cesta

Více fotografií naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-04-28

Barevné týdny

ozhodli jsme se, že jaro přivítáme barevně a proto jsme upořádali „Barevné týdny.“
Každý týden v měsící březnu byl určen jedné barvě. Kdo chtěl mohl mít po celý týden na sobě oblečení či nějaký doplněk určené barvy. Kromě toho byly i vešekeré aktivity v družině spojeny s touto barvou.
 První týden, modrý, patřil hlavně prvňáčkům, kteří si mohli do školy přinést svou modrou hračku.              V modrém chodila celá škola i paní učitelky, v družině se pekly modré mufiny a všechno tvoření bylo v barvě vody a nebe.
 Druhý týden, žlutý, kterému vládli druháci, byl na oblékání  byl těžší . Kdo z vás má v šatníku  více než jeden kus oblečení žlutý? Následoval zelený týden, kdy jsme nejen se třeťáky, ale i s celou družinou vyrazili na zahrádku za školu vytvořit si malý záhonek. V průběhu jara se na něm pokusíme zasázet zeleninu nebo kytky. Zelené jsme měli půjčené i masérské lehátko a mohli zažít příjmenou masáž. 
 Poslední červený týden, kromě malování jahod, děti v družině dozdobily okna, kde k modrým mrakům, žlutým sluncím a zelené trávě přibyly červená poletující srdce.
 Na úplný závěr paní vychovatelky přichystaly v tělocvičně barevný duhový bál. Bylo slunečno, a tak jsme celé odpoledne strávili v parku a všechny barvy jsme přenesli na vlastní tělo pomocí tělových barev.        Po chvíli po parku běhali sloni, krtečkové, ale i česká vlajka nebo mimoň. Akce se nám všem  moc líbila.
                                                   
                                                                                     Vychovatelky ZŠ Cesta.

 

 

autor: Miriam Sulková  2017-04-24

Beseda o Dagmar Šimkové

Ve čtvrtek 20. dubna přišla studentka píseckého Gymnázia Michaela Jelenová  žákům i učitelům ZŠ Cesta  přednášet o  životě písecké rodačky a politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. 
Slečna Jelenová  všechny přítomné  seznámila s osobou D. Šimkové, s jejím životem v písecké vile Marta, s jejím životem ve vězení po zatčení a odsouzení i s jejím životem po propuštění z vězení a následné emigraci do Austrálie. Na dobových fotografiích  ukázala  krásu mladé Dagmar i tehdejší podobu vily Marta, která byla v silném kontrastu s jejím stavem na fotografiích současných. Přednášku M. Jelenová prokládala čtením z autobiografické knihy D. Šimkové – Byly jsme tam taky. Toto čtení bylo velmi drsné, ale místy  i humorné, stejně  jako život D. Šimkové. 
Za zajímavou přednášku  děkujeme.

                                                                            Žáci a učitelé ZŠ Cesta


autor: Miriam Sulková  2017-04-24

Velikonoční přání


autor: Miriam Sulková  2017-04-11

Naše návštěva na střední zdravotnické škole

V úterý 21. března  odpoledne jsme my, osmáci ze ZŠ Cesta, navštívili střední zdravotnickou školu. Důvodem naší návštěvy byla možnost prohlédnout a osahat si modely částí lidského těla, např. kostí, srdce a dalších. Ujala se nás paní učitelka M. Blovská a za naší (doufáme, že vydatné) pomoci nám modely popisovala a upozorňovala nás na různé zajímavosti a pozoruhodnosti lidského těla.
Velmi nás zaujalo, že jsme si na všechny modely mohli sáhnout, rozložit je a prohlédnout si je opravdu podrobně. Byla to fantastická interaktivní výuka a moc nás bavila!Ocenili jsme také, že jsme si mohli sednout do kruhu. Dobře jsme na všechno viděli a navodilo to  takovou volnější atmosféru, než při klasické výuce.V neposlední řadě se nám velmi líbil přístup paní učitelky i její odborný a přesto srozumitelný výklad. Díky tomu jsme si nové věci propojili s tím, co už jsme věděli a vytvořili si celkem ucelený pohled na některé soustavy v lidském těle.
Jediné co nás mrzelo, bylo, že hodina velmi rychle utekla a my jsme toho nestihli probrat a prozkoumat víc.
Tímto chceme velmi poděkovat vedení střední zdravotnické škole i paní učitelce Blovské a už teď se těšíme na další návštěvu.

Žáci 8. třídy ZŠ Cesta

Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-03-30

Den zdraví

Ve středu 16.března jsme na škole pořádali projektový Den zdraví.
Žáci se dozvěděli nejen něco o zdraví, ale měli možnost si vše vyzkoušet přímo na svém těle. 
Všichni jsme si postupně prošli 8 stanovišť zaměřených na základní oblasti zdraví - výživa, pohyb, voda, slunce, střídmost, vzduch a odpočinek.
 
Měřili jsme si tlak, zjišťovali sílu v pažích, na speciální váze určili BMI i procenta podkožního tuku a kosterní svaloviny. Také jsme si měřili změnu pulsu po zátěžovém step testu (3 minuty do schodů), zkoušeli sílu svého dechu, pili vodu a skákali přes švihadlo.
Příjemný byl i odpočinek, menší masáž a test důvěry.
Sedmáci měli možnost na vlastní kůži si vyzkoušet jaké to je být malým poradcem v oblasti zdraví. Velmi dobře zvládli průvodcovství na jednotlivých stanovištích.
Děti z prvního stupně si poslechli i pohádku o království zdraví.
Také nás navštívili předškoláci z KMŠ, kterým se připravený program moc líbil.
 
Děkujeme panu Romanu Uhrinovi koordinátorovi Klubů zdraví za velmi pěkný program.    

Den zdraví - nás baví!

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2016-03-23

Karnevalová veselice

Poslední únorový den se všichni žáci ze ZŠ Cesta do školy velice těšili. Víte proč? Odpoledne na ně čekal pestrý karnevalový program. Někteří žáci se již několik dní předem snažili vymyslet nebo vytvořit zajímavou masku.
Karnevalová veselice se konala ve vyzdobené tělocvičně a začala představením jednotlivých masek. A masky byly opravdu různorodé! Každý si určitě mohl najít svou oblíbenou postavu. Najednou jste se mohli setkat s princeznou, králem, vílou, klaunem, policií, beruškou, medvědem,tygrem, pirátem, kovbojem, pizzou, včelkou, indiánem, a mnoho dalšími. Velký ohlas vzbudila maminka s dvojčaty v kočárku v podání tří dívek ze 4. a 5. třídy a dvě vystylované dámy, které jsme nejdříve chtěli ze školy vykázat, než se ukázalo, že to jsou dva chlapci ve zdařilém převlečení.
Poté, co jsme se seznámili se všemi maskami, byla pro děti připravena soutěž. Jednotlivě či po dvojicích obcházely stanoviště, na kterých plnily různé pohybové či vědomostní úkoly. Na stanovištích pomáhali žáci 8. ročníku a někteří soutěžící se do plnění úkolů pustili opravdu s velkým nasazením. Po náročné práci pak přišel čas na chutné občerstvení v podobě ovoce, zeleniny, ale i koláčů, bábovek a dalších dobrot, které zajistily šikovné maminky.
V průběhu celého odpoledne jsme si užili tance, hudby, spousty zábavy, vyhlásili jsme krále a královnu parketu. Na samém závěru každý dostal dárek a můžeme říct, že letošní karnevalová veselice byla skutečně veselá.

Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-03-02

Exkurze na letišti

Na přelomu října a listopadu nás uvítalo Pražské letiště. Sice jsme neletěli ani do teplé Afriky ani do mrazivého Grónska, ale sledovat letadla, které přistávají a vzlétají, byl nádherný zážitek. 
 
   
Díky paní průvodkyni jsme hezky trefili na terminál tři, kde exkurze začínala. Všechny děti i učitelky musely projít skenerem, aby náhodou neměl někdo v kabelce nebo v batohu nůž či výbušninu. Pak nás posadili do letištního autobusu a za doprovodu průvodce, který nás hezky upozorňoval na zajímavosti letiště, jsme sledovali jeho chod. Dětem se nejvíc líbila přicucávací rukavice, díky níž lze do letadla vstoupit a také vystoupit. Viděli jsme obří čínské letadlo, které pojme až 500 osob. Dozvěděli jsme se, že česká letadla mají značku OK a také že kufry u malých letadel jsou přikrytá sítí, aby sebou v letadle neházela. Mohli jsme vidět malé naváděcí autíčko, které navádí i obří letadla. Byli jsme překvapení, že letiště má jen jednu přistávací dráhu, ze které se rovněž startuje. Pokud počet osob překročí 150000000 za rok, bude se budovat dráha č. 2. Neméně zajímavou věcí byla návštěva hasičů taktéž na letišti. Oni totiž musí během 3 minut být u letadla, které má problémy, jinak by to prý už nemělo cenu. 
 
   
 
Odpolední program byl zajištěn na letišti Kbely, kde byly k vidění stará letadla, dvouplošníky a dozvěděli jsme se, že zde startují letadla ministrů, prezidenta i vojenská letadla.
Protože nám přálo i krásné počasí, exkurzi jsme si hezky užili, děti měly možnost se více skamarádit a popovídat si během cesty autobusem.
Všem příznivcům i zvědavcům doporučujeme tuto exkurzi absolvovat.

     
Více fotografií naleznete v galerii.
 
Zpracovala účastnice exkurze: Gražyna Pospíchalová
 

autor: Olga Kabátová  2016-11-26

Návštěva školního statku v Dobešicích

23.9.2016 si žáci 1.stupně naší školy vyměnili páteční vyučování za návštěvu Školního statku v Dobešicích, kde se konal Den zemědělce a venkova. Nikdo změny určitě nelitoval, protože program byl opravdu bohatý.
Hned na záčátku nás velmi zaujalo stříhání ovcí doprovázené zajímavým vyprávěním o jejich chovu. Pak následovala prohlídka statku, kde jsme viděli spoustu zvířat, jako jsou například králíci, kozy, prasata a drůbež. Překvapil nás Zemský hřebčinec Písek, který předvedl zápřahy koní v kočáře, ve kterém jsme se mohli povozit. Také nás zaujala ukázka komunikace s koňmi. Na své si přišli i zájemci o zemědělskou techniku - historickou i současnou. A co se nám ještě na exkurzi líbilo, byla cesta vlakem, i když trvala jen pár minut. Více fotografií naleznete v galerii.


autor: Olga Kabátová  2016-11-01

Zahájení nového školního roku 2016/17

1. září, při slavnostním zahájení nového školního roku, jsme do první třídy přivítali 16 prvňáčků, kteří byli zároveň panem ředitelem pasováni na školáky Základní školy Cesta. Společné chvíle jsme oslavili s rodiči, dětmi, dále se stávajícími, ale také nově příchozími učiteli a vychovatelkami.

Zahájením nás provázelo slovo br. faráře P. Dr. theol. Cyrila Tomáše Havla CFSsS. Dětem a jejich třídním učitelům potom žehnali kazatelé místních křesťanských církví z města Písku.

Po společně strávených chvílích děti tvořily stopy, které dodnes visí před vstupem do tělocvičny haly Elim. Stopy každého žáka tak tvoří symbolickou cestu, po které jak děti, tak ani my učitelé nejdeme sami.

Další fotografie naleznete v galerii.


 


autor: Olga Kabátová  2016-10-26

S Američany do Prahy

Ve čtvrtek 21.3. jsme ve složení: Paní učitelka Skuhrová její dcera Kačka, Áďa, Anežka, Bára, Vítek, Honza, Míša a Američani Candy, Robyn a Evan podnikli výlet do Prahy. Jeli jsme tam Student Agency a užívali si příjemné cesty. Pak jsme Američany doprovodili do jejich hotelu, kde se ubytovali. Tam nás velkoryse pozvali na oběd v hotelové restauraci. PS - měli tam moc hezké záchody.

Potom jsme jim šli ukázat orloj a vyčkali na celou hodinu. Od orloje jsme šli k Betlémské kapli. Tam jsme mluvili o Janu Husovi. Hned poté jsme zamířili ke Karlovu mostu. Historie Karlova mostu i Kamenného mostu v Písku naši návštěvu velmi zaujala. Obdivovali stavitelské umění a fakt, že mosty stojí dlouhá století a ani velké povodně jim neublížily. Nutno podotknout, že celý den bylo moc hezky a svítilo slunce. Většině z nás bylo horko. Proto jsme celou cestu vyhlíželi zmrzlinu. Náš výlet do Prahy se v tuto chvíli chýlil ke konci. Zbývalo už jen najít stanici metra pro cestu zpět na autobusové nádraží. V podzemce na jedné ze zastávek vystoupili Američané. Loučení bylo smutné. Přesto jsme si to s nimi užili. Nakonec jsme zase nastoupili do autobusu a jeli zpátky do Písku. 

Z celého dne se nám všem nejvíc líbil oběd v hotelové restauraci. Při této příležitosti bylo dost času a klidu na příjemné popovídání. Užívali jsme znalostí, které jsme získali při hodinách angličtiny a spoustu věcí jsme se dozvěděli nejen o našich přátelích, ale i o samotné Americe.

 

Anežka a Áďa


autor: Petra Topinková  2016-04-25

Návštěva z Ameriky

Od pondělí 18. do středy 20. dubna měli všichni žáci a učitelé školy možnost procvičit a zlepšit si svou angličtinu. Přijela za námi velmi vzácná návštěva až z dalekého Colorada, z města Denver, kde máme partnerství s místní školou Cherry Hills Christians. Candy, Robyn a Evan se nám všem velmi intenzivně věnovali. Trávili čas postupně se všemi třídami. Učili nás písničky a povídali jaké to je žít za oceánem. Také se nechali se provést našimi sedmáky po městě. Celé tři dny měli velmi nabité.

V pondělí začali svou návštěvu ve 3.-4. třídě, kde dětem pověděli, odkud jsou, zahráli si s nimi pár her. Následovala hodina v 7. třídě, kde se také seznámili a snažili se s nimi procvičovat základní fráze, které by se sedmákům mohly hodit. Další hodinu měl 1. a 2. stupeň zvlášť. 1. stupeň se učil několik nových anglických písniček a 7. třída měla samostatně hodinu zeměpisu s Evanem, který povídal o své rodné zemi s velkým nadšením.

Úterý patřilo prohlídce města i s výkladem, který si v angličtině připravili žáci 7. třídy. Poté jsme mohli všichni společně prožít dětskou bohoslužbu (chapel), kterou si připravila Robyn na téma co je to modlitba. Odpoledne vyrazila 7. třída společně s Američany na LaserGame. Večer se udál Večer partnerství, na kterém se sešlo kolem čtyřiceti lidí. Evan zazpíval několik chval a byl prostor pro společné sdílení a modlitby.

Ve středu se přišli Američané rozloučit, vybraní zástupci z řad žáků jim předali dárky jako poděkování za jejich čas a energii, se kterou se nám věnovali po celou dobu. Učitelé měli na odpoledne připravené překvapení, kterým byl výstup na věž Děkanského kostela, který Američany velmi ohromil.

Více fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2016-04-25

Prvňáčci v Píseckém deníku

Naši prvňáčci se představili v Píseckém deníku. Více se dočtete zde.


autor: Petra Topinková  2016-04-15

Matematický klokan

V pátek 18.3. se děti zapojily do mezinárodní soutěže Matematický klokan. Více na oficiálních stránkách.
Děti soutěž bavila a také se při tom zahřály jejich mozkové závity.
"Já jsem z toho, jak to počítám, úplně zapomněl, která je levá a která pravá ruka."
 
Zde jsou výsledky našich školních klokanů. 
 
V kategorii Cvrček:
1. Nikola Jaroš 54 bodů
2. Robin Černý 51 bodů
3. Diana Černá 50 bodů
 
V kategorii Klokánek:
1. Michaela Váňová 78 bodů
2. Kristián Pospíchal 73 bodů
3. Jenifer Heczková 48 bodů
 
V kategorii Benjamín:
1. Kateřina Matoušová 64 bodů
2. Šimon Váňa 56 bodů
3. Adéla Vránová 55 bodů

autor: Petra Topinková  2016-03-23

Sedmáci v Pohodě :-)

Ve středu 2. března strávila 7. třída ZŠ Cesta příjemný čas v pizzerii Pohoda na společenském obědě. Žáci tak vyzkoušeli v praxi to, co se učili v hodinách OV – Kultura řeči, oblékání a stolování.

Co se povedlo a co se tak úplně nepovedlo?

Takto žáci následně hodnotili etiketu chování v restauraci:

 

Podle etikety

Faux pas

 • společenské oblečení

 • pomáhání dámám při oblékání

 • látkové ubrousky na klíně

 • různé druhy příborů na specifické použití

 • Míša mi podržel dveře

 • první vcházeli muži (aby prozkoumali prostor)

 • 3 chody výborného jídla (květáková polévka, pizza, dezert, domácí malinovka s brčkem)

 • zpočátku jsme konverzovali polohlasně, samá slušná témata

 • trpělivost, čekali jsme, až budou mít všichni pizzu, nechvátali jsme, konverzovali
 • ukládání příborů (budu pokračovat, dojedl jsem)
 • naslouchání odbornému výkladu

 • hlasitý smích, hlučná konverzace (ke konci)

 • při kašlání si někdo nezakryl ústa

 • jedli jsme pizzu rukou (někteří - bylo to přípustné, ne však přesně dle etikety)

 • trapas: jedna pizza spadla pod stůl

 • ke konci nevhodná témata konverzace

 

A dojmy sedmáků a jejich učitelky?

Jednou jsem byla za dámu. A zjistila jsem, kdo se umí chovat a kdo ne.

Akce se mi líbila, bylo to zábavné a mohli jsme se naučit něco nového. Například různé druhy stolování či oblékání. Měli jsme dobré jídlo, tři chody. Servírka byla milá a chovala se profesionálně.

Naučili jsme se, jak se chovat v restauraci, a zkusili jsme si, jaké to je se pěkně obléci a jít na „formální“ oběd.

Ověřila jsem si, že když se mladí svátečně oblečou a přijdou do společenského prostředí, chovají se jako gentlemani a dámy.

V Pohodě nás brali naprosto vážně: Připravili pro nás slavnostní tabuli (naaranžované ubrousky látkové i papírové, jahoda zdobící sklenici s pitím, svíčky, …), servírka se nám stále věnovala a pan Procházka, majitel pizzerie, nás krátce poučil o etiketě v restauraci. Kvalitní jídlo, příjemná atmosféra … Hezky jsme uzavřeli cyklus hodin OV na téma Etiketa.

 

VELMI DĚKUJEME PANU PROCHÁZKOVI – MAJITELI PIZZERIE POHODA –

A VŠEM ZAMĚSTNANCŮM, ŽE NÁM PŘIPRAVILI VÝBORNÉ JÍDLO A SKVĚLÝ ZÁŽITEK.

Mgr. Jana Slavíková

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2016-03-08

Divadlo utlačovaných – 22. 2. 2016

Pondělní odpoledne strávili žáci 7. třídy v městské knihovně, kde hostovalo prožitkové Divadlo utlačovaných. Herci, mladí Romové, inspirováni svými vlastními příběhy, vtáhli sedmáky do děje, pomohli jim vidět problémy romské menšiny jejich očima.

Příběh se odehrával na střední průmyslové škole, kam přichází chlapec, lišící se od ostatních. Žáci se postupně zapojovali do děje a snažili se najít lepší řešení vyhrocené situace. Sami nazvali problémy příběhu: NESPRAVEDLNOST, PŘEDSUDKY. Zajímavé pro ně bylo poznání, že nemůžou změnit druhé lidi, ale změnou svého chování a jednání lze proměnit přístup těch druhých. Podařilo se to Honzovi. Vyjádřil, jak se cítí v kůži osamoceného chlapce, a tím změnil učitelův postoj.

Myslím, že toto představení mělo pro sedmáky větší význam než přednášky a besedy. Sami pak řekli, že bylo zajímavé být v roli romského chlapce. Prožili si bezmoc a nespravedlnost na vlastní kůži.

Věřím, že příště lépe pochopí, že člověk nemůže nést vinu skupiny, ale je jedinečný, zodpovědný především za své chování a jednání.

 

Mgr. Jana Slavíková

 


autor: Petra Topinková  2016-02-29

Předávání vysvědčení a Talent Show 2016

Ve čtvrtek 28. ledna jsme se společně ohlédli za dalším půlrokem ve škole. Prvňáčci se se všemi podělili o to, co se naučili a přidaly se k nim i další ročníky a sdíleli se o nově nabrané zkušenosti.

Potom přišlo předávání vysvědčení a následovala Talent Show 2016, kam se přihlásilo několik čísel. Porota měla velmi těžký úkol vybrat nejlepší vystoupení, protože všichni byli velmi šikovní a dali si s tím práci.

Měli jsme tu čest zhlédnout představení od různých triků s kartami přes nacvičené scénky až po taneční vystoupení, které vyhrálo 1. místo a připravily si ho děvčata ze 7. třídy. Každý zúčastněný dostal malou sladkou odměnu za odvahu a ochotu vystupovat.

Všem výhercům gratulujeme, děkujeme všem za účast a těšíme se na další ročník.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2016-02-01

Zimní škola v přírodě

V neděli 3. ledna jsme vyrazili společně na zimní školu v přírodě, odkud jsme se vrátili v pátek 8. ledna. Týden jsme trávili na Nových Hutích, v Horském hotelu Kodrea. I přes nepříznivé předpovědi, nám počasí vyšlo a my si mohli v klidu užívat napadaného sněhu a to jak na sjezdovce, tak i v okolí hotelu.

Sešly se nám všechny druhy lyžařů – od těch, kteří stáli na lyžích poprvé až po ty velmi zdatné. Díky prostředí, které nabízel areál Zadov – Kobyla, si mohli všichni užít lyžování dosyta. Kdo nelyžoval, měl prostor pro bobování nebo stavění sněhuláka.

Když jsme zrovna netrávili čas na sjezdovce, byli jsme v okolí hotelu a hráli různé hry ve sněhu, vyráběli různé věci nebo odpočívali. Večer byl speciální program zvlášť pro 1. a zvlášť pro 2. stupeň, ale ještě před tímto programem jsme mohli zhlédnout, večerníček. První večer zahráli o Machovi a Šebestové, žáků z 3. B, paní učitelky a pan ředitel, další večer následovali sedmáci a zahráli o Krysácích a do dalších večerů se zapojili i žáci z prvního stupně.

Během celého týdne jsme zažili spoustu věcí a společný čas jsme si moc užili. Ubytování bylo velmi příjemné a díky Boží ochraně jsme se všichni v pořádku vrátili zpět domů.


Na více fotografií se můžete podívat do naší fotogalerie.


autor: Petra Topinková  2016-01-11

Vánoční přání


autor: Petra Topinková  2015-12-22

Vánoční přespání ve škole

Ze čtvrtka na pátek (17.-18.12.) jsme se společně sešli v podvečer a vyrazili do lesa. Tam jsme zvířátkům udělali malé Vánoce v podobě ozdobených stromečků tím, co mají rády. Když jsme se vrátili, byl akorát čas na společnou hojnou večeři. Po večeři měli pro nás sedmáci připravené povídání o jejich cestě do Anglie. Následovalo rozdělení po třídách a samostatný program v podobě pohádek nebo různých her.

V pátek jsme vstali a opět společně posnídali. A pak už na nás čekaly společné dárky pro třídy, pro družinu, pro paní učitelky a jedno velké překvapení. Následovaly samostatné Vánoce a nadělování dárků v každé třídě zvlášť.

Před obědem jsme přivítali milé hosty. První stupeň se dozvěděl, že Vánoce slavíme kvůli kamenům. A sedmáci měli svou vánoční hodinu etiky.

Vánoční přespání ve škole se povedlo a už se těšíme na další společnou akci!

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2015-12-22

Adventní odpoledne

V neděli 6.12. proběhlo Adventní odpoledne. Žáci naší školy si pro všechny příchozí připravili a předvedli pásmo básniček, písniček a scének. Vše se odvíjelo v duchu pořadu „Vánoční Zázraky na Cestě“, který moderovali dva naši žáci ze sedmé třídy. Pozvali si k sobě z každého ročníku jednoho zástupce z řad rodičů a ti během celého programu odpovídali na různé soutěžní otázky.

Po velmi rozmanitých číslech nás čekala možnost si vybrat z několika výrob (např.: výroba svíček, vánoční zdobení lžic, zdobení perníčků anebo výroba malého vánočního stromečku), pro zájemce bylo připravené povídání o chanuce či hra bingo. Ti, kteří mají rádi ping-pong si také přišli na své a mohli si ho zahrát. Pro všechny bylo také připraveno hojné občerstvení a vánoční punč.

Byl to velmi příjemně strávený společný čas, děkujeme všem, kteří se zúčastnili, kdo se přišel podívat a velmi děkujeme všem, kdo se jakýmkoliv způsobem zapojili do přípravy a organizace tohoto milého adventního setkání.

Přejme všem požehnané Vánoce!

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.

 


autor: Petra Topinková  2015-12-08

ŽÁCI Z CESTY SE VYDALI NA CESTU!!!

Sedmáci z křesťanské základní školy Cesta v Písku se v první polovině prosince vypravili do Velké Británie. Jejich cílem bylo město Hastings. Díky projektu EU Výzva 56 zde mohli strávit týden poznávání, setkávání i studia angličtiny. Zde jsou jejich čerstvé dojmy:

1. Jaký byl tvůj nejlepší zážitek?

Bylo jich moc. Třeba zážitek od moře. S Michalem jsme si po kolena vlezli do moře a začali se „čvachtat“. Brodili jsme se a najednou vlna … a voda nám sahala skoro až k pasu. Rychle jsme vylezli, promrzlí, ale vysmátí. A takhle jsme dopadli skoro všichni. Mokrých ponožek bylo až až.

Byl jsem poprvé u moře, a i když je prosinec, vykoupal jsem se.

Asi pláž s mořem v Hastings a Brightonu. Byly tam úžasný vlny a hrozně moc kamenů a mušlí. A ten výhled …

Zácpa v Londýně. Horší než na D1.

Asi cesta zpátky. Povídali jsme si i s ostatními školami a spal jsem na zemi.

2. Jak na tebe zapůsobila anglická jazyková škola?

Super. Začíná v devět hodin ráno. Učitelé byli moc fajn. Při vyučování jsme hráli hry a měli jsme spíš takovou „školu hrou“.

Moc se mi líbilo vtipné vyučování (hry).

Anglická škola byla jako bludiště. .. Byly tam jen české děti a angličtí učitelé.

Nás z autobusu rozdělili do různých tříd podle věku (11-15 let).

Dobří učitelé = dobrá škola.

3. Jak tě přijala anglická rodina? Líbilo se ti ubytování?

Moje rodina byla fajn. Jídlo mi moc nechutnalo, ale bylo tam čisto a útulno. Vařil a staral se o nás pan Tony Martina.

Byla dobrá. Bydlel jsem tam s dobrými spolužáky.

Moje rodina nebyla ani chudá, ani bohatá. Asi jako my. Byli jako my křesťané, dokonce jejich syn byl na Filipínách misionářem. Byli hodně přívětiví.

Byli moc milí a pomáhali nám. A když jsme je o něco požádali, s úsměvem nám to dali. Zároveň si s námi povídali, i když neměli moc času. Cítila jsem se u nich jako doma.

První, co mě překvapilo, bylo teplo v domě. Anglická rodina byla moc milá. Liší se od české tím, že tam mají nepořádek.

Byli vstřícní, hodní i vtipní. Prostě výborná rodina. Bylo mi tam super, akorát jsem chtěl trochu do své rodiny.

V domě bylo asi 13 lidí, protože rodina pronajímala pokoje i jiným studentům. Ale byla tam máma, táta, sedmiletý kluk a devítiletá holka – ta s námi hrála hry, vyráběla apod. Jejich mamka byla moc hodná, dělala nám jídla a povídala si. Táta nás vozil, kam jsme potřebovali. Někdy pro nás poslali taxi. Rodina byla super. Chtěla bych ji ještě někdy vidět.

4. Co tvoje angličtina?

Když jsme byli v Londýně, tak tam mluvili rychle. Dorozuměla jsem se, ale musela jsem se snažit. V rodině na nás mluvili pomaleji, takže jsem jim rozuměla úplně v pohodě.

Domluvil jsem se dobře, taky jsem jim rozuměl a myslím, že oni mně.

5. Co jste v Anglii viděli, poznali?

Na Anglii se mi nejvíc líbily taxíky, telefonní budky, poštovní schránky a autobusy. Potkali jste je na každém rohu. Také jsme viděli londýnské oko, Town Bridge, Big Ben a spoustu londýnských a anglických památek. Také mě zaujalo londýnské muzeum, ve kterém jsem se asi čtyřikrát ztratila.

Super bylo pobřeží Seven Sisters. Tam byl takový vítr, že jsme se o něj mohli opřít. Všem lítaly čepice a rukavice.

Druhý den jsme se vydali do městečka Canterbury podívat se na katedrálu. Čtvrtý den jsme prozkoumávali městečko Hastings.

Památek je tam víc než u nás. Všichni mi říkali, že tam bude hnusné jídlo, ale mně chutnalo.

Sladkosti jsou tam super! … Poznala jsem čínskou čtvrť a zrovna tam byl nějaký průvod – BUDEME V TELEVIZI!

6. V čem je to u nás v ČR lepší?

Snad ve všem. Doma mám rodinu, svojí postel, náš dům. V Čechách máme mnohem hezčí přírodu a lepší jídlo. Samozřejmě, že v Anglii najdeme taky nějaké světlé stránky, třeba moře nebo vánoční ozdoby.

Jsme o hodně čistotnější. Mají docela špatné počasí. A v jídle nás nepřekonali.

Mám tu svoje zázemí, rodinu. Je tu lepší jídlo a jeden kohoutek na vodu.

Některé jídlo je tu lepší. Připadám si tu víc svůj. Domov je prostě domov.

Doma máme lepší jídlo. V Anglii mi přijdou lidé sympatičtější. Moc se mi tam líbilo.

Více fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Zapsali reportéři

Bára, Anežka, Lukáš, Vítek, Honza,

Matěj, Áďa, Petra, Michal


autor: Petra Topinková  2015-12-21

Módní přehldíka - družina 2015

Na ZŠ Cesta proběhne módní přehlídka pod taktovkou naší družiny.

Kdy: 16. listopadu od 12.30 do 15.30

Kde: družina ZŠ Cesta

Uvidíte několik modelů společenských a sportovních modelů. A jedno velké překvapení. To vše v provedení našich žáků školy (3. a 4. třídy).

Těšíme se na Vás!


autor: Petra Topinková  2015-11-06

Turnaj ve stolním tenise

Dne 21. října 2015 se žáci naší 7. třídy zúčastnili okresního finále základních škol ve stolním tenise. Gratulujeme jim k získání 1. a 3. místa ve svých kategoriích.


autor: Richard Váňa  2015-10-21

Sobotní dobrodružství s draky

Navzdory nevlídnému počasí jsme v sobotu 10.10. směle vyrazili vstříc dobrodružství s draky. Než jsme je vypustili, čekala nás cesta, zpestřená několika činnostmi. Nejprve jsme společně hledali sedmihlavou saň, vyráběli jsme co nejdelší ocas pro draka a nakonec jsme se dočkali samotného souboje mezi dvěma draky.

 

Když jsme konečně dorazili na místo určení, dali jsme si oběd a každý si u ohně mohl opéci, co si přinesl. Pak nás čekalo samotné pouštění draků. I přes slabý vítr, všichni draci vzlétli a létali po obloze. Porota měla velmi těžký úkol vybrat ty nej, protože všichni draci byli krásní a tak nakonec byli oceněni všichni. Poté co měli někteří v botách velmi mokro, byli jsme pozváni k paní družinářce domů, kde nás čekal horký čaj a také překvapení v podobě krásného dortu, diplomů a cen.

I přes nepřívětivé počasí si myslím, že si to nejen děti, ale i dospělí moc užili! Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, a těšíme se další společnou akci.

Více fotografií naleznete v naší fotogalerii.


autor: Petra Topinková  2015-10-12

Škola v přírodě

Poslední školní týden bývá všelijaký. Děti odevzdávají učebnice, dostávají nové učebnice, uklízí se a často se děti nudí a čekají na den D, kdy dostanou vysvědčení. Protože jsme začínající škola, těšili jsme se, že dětem zpestříme ten poslední týden školou v přírodě, kterou jsme trávili na moc hezkém místě v Chlumu u Třeboňě.

Kolem osmé hodiny 22. 6. zastavil autobus u naší školy, naložili jsme kola, kufry a jiné potřebné věci a jelo se směrem na Třeboň.

Možná vás napadá, co se na takové škole v přírodě dělá? Asi je to pokaždé jiné. My jsme začínali snídaní, pak ranním slovíčkem a pokračovalo se příběhem v angličtině, který p. učitelka Skuhrová věrně překládala. Vyprávěly ho Američanky. Šesťáci už leccos pochopili a větší část příběhu byli schopni sami překládat. Také se hodně zpívalo, jak anglicky, tak česky. Po svačince následovala hodina angličtiny a dále oběd. Po obědě samozřejmě odpolední klid a také koupání, vyjížďky na kole či výroba.

Ve středu nastala změna, neboť jsme všichni vyrazili na výlet do Třeboně, menší děti jely autobusem, starší a vytrvalejší na kole.

Ve čtvrtek se konala velká sláva, předávalo se totiž vysvědčení a to ve vypůjčené síni Městského úřadu v Chlumu u Třeboně. Děti se svátečně oblékly, učitelé také a pan ředitel zařídil vše ostatní. Nakonec jsme vše oslavili pohárem, který jsme snědli v plavkách u rybníka.

Pak už nezbylo, než se sbalit, naložit všechno do autobusu a vrátit se domů. Věřím, že to byl hezký a zajímavý týden, kdy děti se měly možnost více poznat, popovídat si a zažít spolu dobrodružství. Více fogografií ze školy v přírodě si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


autor: Gražyna Pospíchalová  2015-07-14

Vlídný písničkář

Koncert k zahájení školního roku 

Do naší školy přijal pozvání známý písničkář, Pavel Helan. Jeden z finalistů soutěže Československo má talent z roku 2013 příjemně překvapil dětské publikum, které se velmi dobře bavilo. Jeho svérázné texty, osobitý humor a spontánní projev zvedly ze židlí nejen prvňáky, ale i starší ročníky včetně rodičů a dalších pozvaných.

Hitem byla samozřejmě písnička "I Phone", kterou děti znaly zpaměti a na níž se těšily. Neobvyklý byl také akustický doprovod jeho dalších písní. Sympatický Brňák vystřídal několik nástrojů – kytary vč. ukulele, foukací harmoniku a jiné. Také pracoval obdivuhodně i s elektronikou, která mu umožnila zpívat vícehlasně, bubnovat atd. A aby toho nebylo málo, naučil děti, jak z dlaní vyloudit zvuky kvákajích žab, jak na kytaře „udělat“ kvokající slepici atd. Jeho práce s dětskými posluchači byla skutečně obdivuhodná.

Děti měli opravdu krásný hudební zážitek, plný legrace a jemného inteligentního humoru.

Věříme, že při příští příležitosti využijí možnost navštívit jeho koncert i další žáci z ostatních píseckých škol.

Děkujeme Pavlu Helanovi za pěkné hudební povzbuzení do začátku školního roku.

učitelé a žáci ZŠ Cesta


autor: Gražyna Pospíchalová  2015-09-16

1. září 2015 - společný vstup do dalšího roku

1. září 2015 jsme společně vykročili na cestu v naší škole ZŠ Cesta vstříc druhému roku. Setkání zahájil pan ředitel a mohli jsme si připomenout některé zážitky z loňska. Nechybělo také přání do dalšího roku, které znělo: „Ať dobře zvládne 2. ročník.“

Na zahájení se přišli podívat i někteří duchovní z našeho města, každý se modlil s jednou třídou a žehnal jim do nového školního roku.

Děti si za pomoci svých rodičů a třídních paní učitelek vyrobily koláž, která vypovídala o tom, co mají a dělají rády. Dokonce se našlo i několik odvážlivců, kteří svůj výtvor prezentovali nahlas přede všemi. Pak ho všichni přilepili na dům z kartónů, který připomínal, že všichni ve škole jsme taková jedna rodina a každý z nás má rád něco jiného.

I letos se prvňáčci a jeden nový druháček dočkali svého pasování na školáky. Pan ředitel pasoval pravítkem a paní učitelka předávala pamětní list na památku vstupu do nové životní etapy. V tomto roce přibylo do naší školy 11 nových žáků (10 prvňáčků, 1 druháček). Máme z toho velkou radost a přejeme jim, aby se cítili ve škole dobře, našli si nové kamarády a učení jim šlo od ruky.

Následovala informativní schůzka ve třídách, děti si vzaly domů učebnice a dozvěděly se několik základních důležitých informací. Naše intenzivní setkání jsme zakončili jak jinak, než zmrzlinou se šlehačkou, na které si všichni pochutnali!

 

Fotografie si může prohlédnout v naší fotogalerii a také na webových stránkách Píseckého deníku zde.


autor: Petra Topinková  2015-09-01

Školní výlet

1.6. jsem se vydali na společný školní výlet. Brzy ráno jsme nasedli do vlaku a za hodinu dorazili do Českých Budějovic. Zde na nás čekali dva Tomášové z centra Cassiopea, kteří pro nás zajistili soutěže a dobrodružné poznávání řeky Malše. Lovili jsme ve slepém rameni různou vodní havěť (berušky, vodoměrky, pijavice, vodní šneky); také jsme si prohlédli neobydlený ostrov a malý pramen.

Po obědě a odpočinku na louce nás čekalo nové dobrodružství v hvězdárně a planetáriu. Skamarádili jsme se s Rosettou, (první sounda) a Phile (její modul), které se jako první setkaly s kometou. Viděli jsme unikátní snímky a fotografie pořízené Hubbleovým kosmickým teleskopem (dalekohled). Noční hvězdná obloha i pohled dalekohledem na slunce byly také velmi zajímavé

Celý den nás provázelo sluníčko. Rozchod na náměstí jsme zakončili letním osvěžením v Samsonově kašně. Unavení, ale plní dojmů a zážitků jsme v podvečer dorazili domů. Více fotografií z výletu si můžete prohlédnou v naší fotogalerii.


autor: Richard Váňa  2015-06-08

Navštívil nás vlídný písničkář

V pátek jsme ve škole přivítali nečekanou, ale velmi milou návštěvu. Zpěvák Pavel Helan (www.pavelhelan.cz) nám přiblížil, proč si koupil iPhone. Děti se mohly naučit, jak zpívá pěnkava, (ropucha i žížala) v naší zahrádce. Opět se potvrdilo, že neplánovaná setkání bývají nejlepší. Byla to milá a bezprostřední chvíle. Největší poctou pro Pavla Helana bylo, že se mu děti mohly podepsat:) Více fotografií z tohoto setkání si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Děkujeme za pěkné chvíle!

autor: Richard Váňa  2015-05-25

Dopravní soutěž mladých cyklistů

Čtyři z našich šesťáků reprezentovali naši školu na okresním kole Dopravní soutěže mladých cyklistů, která se konala ve čtvrtek 21. května. Ve své kategorii si poměřili síly s týmy z dalších sedmi škol, a to konkrétně v těchto disciplínách: zkouška první pomoci, test z pravidel silničního provozu, jízda zručnosti a jízda na dopravním hřišti.

V celkovém hodnocení družstev se naši žáci umístili na bronzovém třetím místě. V hodnocení jednotlivců pak bronz vybojoval Michal Pešička. Více fotografií ze soutěže si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


autor: Alena Pospíšilová  2015-05-25

Návštěva rodilých mluvčích

V dubnu náši školu navštívili přátelé z Cherry Hills Community Church v USA, u nichž někteří z našich učitelů pobývali o jarních prázdninách.
Naši hosté se ochotně zapojili i do výuky.
V hodinách angličtiny s dětmi individuálně mluvili a pomáhali jim při vypracování některých cvičení. Velkou pomocí byli i při hodině Cambridge kurzu, kde jsme se celou vyučovací hodinu věnovali mluvení
v angličtině. Děti tak měly jedinečnou příležitost vyzkoušet si své jazykové dovednosti s rodilými mluvčími a byly
povzbuzeny do svého dalšího studia.
Jim, Candy i Diana se stali přáteli dětí, na které budou dlouho vzpomínat. Kromě návštěvy ve vyučování měly možnost se s nimi setkat také na neformálních akcích po vyučování. Více fotografií z návštěvy si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.


autor: Alena Pospíšilová  2015-04-29

Konference Křesťan za katedrou

Tým učitelů naší školy se minulý víkend zúčastnil 4. ročníku konference Křesťan za katedrou, určené zejména pro pedagogické pracovníky, ale také pro rodiče a ty, kdo se o křesťanské vzdělávání zajímají. Během společných přednášek, volitelných seminářů a představování jednotlivých škol na konferenci zastoupených měli učitelé možnost dozvědět se mnoho zajímavého a načerpat novou inspiraci pro svoji práci. Byla zde také příležitost potkat se s některými přáteli z partnerského sboru Cherry Hills Community Church z Ameriky.

O své zážitky a postřehy z konference se podělila jedna z našich učitelek: „Pro mě bylo velmi inspirující prostředí, ve kterém se vše odehrávalo a tolik věřících učitelů pohromadě, bylo milé si uvědomit, že v tom nejsme sami. Oslovily mě příspěvky různých učitelů z jiných škol. Velmi užitečný seminář byl seminář Diany o atmosféře ve třídě. Často se neřeší, jak to ve třídě probíhá a co se tam děje, ale je velmi důležité, aby se děti dobře cítily, pak mohou dovádět dobrou práci a mít dobré výsledky."
                  Mgr. Gražyna Pospíchalová


autor: Richard Váňa  2015-04-20

Závěrečné plavání

V úterý 14. dubna jsme měli závěrečné plavání. Během deseti lekcí si děti zlepšily své plavecké dovednosti, naučily se nové plavecké styly, vyzkoušely si záchranu tonoucího a užily si i volné plavání. 

Na poslední plavání si mohly přinést své hračky do vody a dovádět. 
Na závěr dostaly mokré vysvědčení. Moc děkujeme plaveckým instruktorkám a personálu plaveckého stadionu za profesionální a povzbudivý přístup k našim dětem, plavcům i neplavcům. Fotografie
z plavání si můžete prohlédnout zde.


autor: Alena Pospíšilová  2015-04-16

Přednáška o Novém Zélandu

V pondělí 13. dubna jsme v naší škole přivítali cestovatele Petra Blažka, který si pro žáky připravil přednášku o Novém Zélandu - zemi dlouhého bílého mraku, jak svou zemi nazývají Maoři, její původní obyvatelé.

Během přednášky jsme se kromě základních geografických a demografických informací měli možnost dozvědět mnoho zajímavého o životě na tomto překrásném ostrově a také o místní fauně a floře.

Přednáška byla navíc prokládána poutavými a dobrodružnými zážitky z cest a rovněž bezprostředními zvídavými otázkami našich žáků.


autor: Alena Pospíšilová  2015-04-13

Zapojujeme se i do soutěží

Žáci naší školy se zapojují i do soutěží.

Michal Pešička ze 6. třídy se umístil na 5. místě v únorové zeměpisné olympiádě.

Michal Štědrý  se v březnu zúčastnil okresní recitační soutěže. Paní učitelka literární výchovy a slohu, Mgr. Jana Bačáková, o Michalově vystoupení napsala: 

„Dne 19. března 2015 se konala okresní recitační soutěž v DDM Písek. Každá škola sem vyslala své nejlepší talenty uměleckého přednesu. Naši Základní školu Cesta reprezentoval Michal Štědrý ze 6. třídy. Na soutěž si připravil texty Mileny Lukešové „Nahej v trní“ a Macourkova „Raka“ (ze sbírky bajek „Živočichopis“).

Míša se texty naučil velmi rychle a pak i o víkendech s paní učitelkou piloval frázování a výraz, tedy vyjádření pocitů a emocí.

Míša se na soutěž velmi těšil, byl dobře připraven, ze své recitace měl radost. I když v soutěži pak nebyl oceněn, jistě to pro něj byla první velká zkušenost a inspirace.

Tak zase příští rok, Míšo. Poezie je radost, prožitek a sebevyjádření. O to jde především."


autor: Richard Váňa  2015-03-25

Slavíme narozeniny!

Hymna života  - Matka Tereza

„Život je šance - využij ji
Život je krása - obdivuj ji
Život je blaženost - užívej ji
Život je sen - uskutečni ho
Život je výzva - přijmi ji
Život je povinnost - naplň ji
Život je hra - hrej ji
Život je bohatství - ochraňuj ho
Život je láska - potěš se s ní
Život je záhada - pronikni ji
Život je slib - splň ho
Život je smutek - překonej ho
Život je hymna - zpívej ji
Život je boj - přijmi ho
Život je štěstí - zasluž si ho
Život je život - žij ho.“

Každý z dětí i dospělých se těší na své narozeniny. Děti určitě více než dospělí, přesto slavíme v naší škole všichni: děti, učitelé i kuchařky.

A jak to probíhá? Těsně před obědem popřejeme oslavenci, zazpíváme narozeninovou píseň a pak předáme drobný dárek. Oslavenec přinese dort nebo jinou sladkost a se všemi se rozdělí.

A pak už čekáme, kdo bude další na řadě!!!


autor: Gražyna Pospíchalová  2015-02-25

Návštěva z ciziny

17. 10. 2014 naše škola uvítala historicky první hosty z ciziny. Byli jimi manželé Geoffrey a Martina Hammond z Texasu, USA a studentky mezinárodního progarmu EMMIR na Jihočeské univerzitě Jonna Backas z Finska a Baerbel Auer z Itálie.

Ti všichni se nejprve zapojili do interaktivní výuky angličtiny našich žáků. Posléze nám studentky přiblížily své rodné země. Více fotografií si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

autor: Alena Pospíšilová  2015-09-16

Talent show

Jestlipak víte, na co se 31. ledna nejvíc těšili prvňáčci v ZŠ Cesta? Samozřejmě na své první vysvědčení! Jedničky od shora až dolů napovídaly, že dobře počítají do deseti, umí už krasopisně napsat některá písmenka a dokáží přečíst třeba krátkou básničku. Jsou moc šikovní a udělali už velký pokrok.

Ale vysvědčení, to nebylo všechno! Odpoledne se totiž konala Talent show! Účinkování bylo dobrovolné, z žáků se mohl přihlásit kdo chtěl a kdo si troufl. A že si trouflo i několik prvňáčků svědčí o jejich veliké odvaze. Svá vystoupení mohli předvádět jednotlivci i skupinky. Fantazii se meze nekladly a každý si mohl připravit opravdu, co chtěl.

Účast soutěžících byla hojná a vystoupení rozmanitá. Děti zpívaly, hrály na hudební nástroje, recitovaly, předváděly akrobatické kousky, hrály divadlo, vyprávěly vtipy. Některé, zvláště ty menší, trošinku bojovaly s trémou, ale na výsledku jejich vystoupení to neubralo. A hlavně – zvládly to na jedničku. Všichni – malí, větší i ti největší!

V době, kdy se porota radila o vítězi celé soutěže bylo pro děti připraveno malé občerstvení. Ovoce v čokoládě tzv. fondue chutnalo úplně všem.

Potom už všichni (někteří ještě s pusou od čokolády) utíkali, aby se dozvěděli výsledky. Pět prvních míst svědčí o tom, že jednotlivá vystoupení byla mimořádně vyrovnaná a porota složené z učitelů i zástupců rodičů měla opravdu těžkou práci.

Jako odměnu za svoji snahu dostali všichni diplom a větší či menší balíček s dobrotami. Některé děti přišli podpořit i rodiče, atmosféra byla nádherná a všichni jsme si užili krásné odpoledne.

A už teď se těšíme zase na nějakou další show!


Další fotografie naleznete v galerii

autor: Miriam Sulková  2017-02-08

Pozvání na zahájení nového školního roku 2017/2018

Vážení přátelé,

s radostí Vás zveme na zahájení již čtvrtého školního roku Základní školy Cesta.

Pondělí 4. září 2017  8.00 - 9.30
U Výstaviště 463, Písek 397 01 (GPS 49°18'29.671"N, 14°8'20.478"E)

Přijďte společně s námi vyprovodit naše žáky a učitele do nového školního roku Božím požehnáním a modlitbou.

Těšíme se na setkání s Vámi.

                                        Tým školy Cesta

 


autor: Miriam Sulková  2017-08-31

ZŠ Cesta všem přeje krásné léto


autor: Miriam Sulková  2018-06-30

Se Sporťákem na kolech

V pátek 21. září jsme se vydali na kolech na Caisku. Počasí nám přálo a projížďku jsme si všichni užili. Děkujeme rodičům, kteří se spolu s námi účastnili cyklovýletu. Udělujeme pochvalu všem mladším žákům za úspěšně zvládnuté kilometry. Těšíme se na další super akci.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-09-26

Neudržitelné kontrasty v městské knihovně

Jeden podzimní čtvrtek se žáci 6. a 7. třídy zúčastnili přednášky z oblasti fyziky a energie - Neudržitelné kontrasty, která se konala v městské knihovně. I když byla tato akce určena spíše žákům vyšších ročníků (8. a 9.) přesto i naše žáky zaujala. Nejpřitažlivější pro ně byly ovšem modely různých zařízení, využívajících sluneční i jinou obnovitelnou energii. Dále pak termokamera, kterou si žáci mohli půjčit a vyzkoušet. Zkoumali jsme tak např. tepelné záření právě použité varné konvice nebo teplo vycházející z úst spolužáka. I přesto, že žáci ještě neměli potřebné znalosti k plnému pochopení přednášky, líbila se jim a určitě si z ní nějaké poznatky odnesli.


autor: Miriam Sulková  2018-10-10

Mikuláš a krabice od bot

Na přelomu listopadu a prosince se Základní škola Cesta zapojila do projektu Diakonie ČCE „Krabice do bot“. Tato akce probíhá již sedmým rokem a jejím cílem je obdarovat děti z chudších rodin v České republice.

Po dohodě s nejbližším sběrným místem (ČCE Volyně) nám byl přidělen seznam dvaceti tří dětí z Prachaticka, u kterých bylo vždy uvedeno křestní jméno, věk a většinou i přání. Každá třída se rozdělila do menších skupinek, z nichž každá zabalila do krabice od bot vánoční dárek podle přání konkrétního dítěte. Děti do krabice přidaly i nějaký kousek oblečení, sladkosti nebo psací potřeby a někteří i osobní přání k Vánocům.

Realizace se ve škole velmi dobře rozběhla. Už od nejnižších ročníků se děti a rodiče spolu s nadšením domlouvali a nosili do školy spoustu krásných věcí, které  děti s paní učitelkou ve třídě zabalily. V mnohých případech byla měrná jednotka „krabice od bot“ i několikrát překročena. 

Celá akce vyvrcholila u příležitosti svátku svatého Mikuláše, který si žáci ZŠ Cesta připomněli minulý čtvrtek. Organizace programu se chopili žáci 7. třídy. Nejprve při společném ranním slovíčku svým spolužákům připomněli legendární příběhy o štědrosti tohoto bohabojného muže. Posléze v oblečení za Mikuláše, anděly a čerty navštívili jednotlivé třídy, rozdali sladkosti, ale i nějaké to uhlí. Každá třída pak Mikulášovi a jeho doprovodu „krabice od bot“ předala.

    V pátek 7. 12. si od nás dárky vyzvedla paní farářka ČCE ve Volyni, Daniela Zapletalová- Grollová a v těchto dnech již určitě doputovaly na své místo určení a jistě v ten pravý vánoční čas udělají radost, tomu, komu mají.  

Za pedagogy ZŠ Cesta

Mgr. Větrovská Blanka  a Mgr. Ondřej Blažek Ph.D.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-12-11

PF 2019

Přejeme Vám radostné Vánoce, 
ať Vás Boží láska a pokoj
provází celým novým rokem 2019.
 
žáci a zaměstnanci ZŠ Cesta
 

autor: Miriam Sulková  2018-12-21

Pasování prvňáčků na rytíře pera

Součástí oslav 1. vysvědčení u prvňáčků se stala i slavnost předávání per. Každý žáček byl pasován na rytíře pera. Od dnešního dne mohou psát svým perem ve škole i doma.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2019-01-31