Objevitel


>  Věk: 9-13 let ~ Čas: Středa 13:30 - 14.30 ~ Cena: 500 Kč za pololetí ~ Vedoucí: Mgr. Hana Myslivcová
Klub OBJEVITEL je určen pro žáky ZŠ Cesta, bez rozdílu věku. Objevovat (a obdivovat) budeme nejen dílo Stvořitele – okolní přírodu, ale i město či sami sebe. Budeme společně bádat, tvořit a hrát hry. Při prvních schůzkách provedeme nějaké hokusy-pokusy, možná se vypravíme do muzea či do lesa prozkoumat lesní hrabanku.


Pod pokličkou Objevitelů

Na podzim proběhly v přírodovědných klubech schůzky zaměřené na chov domácích mazlíčků. Po teoretickém seznámení s chovatelstvím si děti mohly své mazlíčky na schůzky přinést. Kromě křečka, morčete a želv se nám představili i strašilky australské, agama vousatá a švábi. Názorně jsme tak mohli přihlížet potravnímu řetězci v praxi (agama – šváby).

Další týden se mohli Objevitelé dozvědět informace k chovatelství hadů a jako bonus se seznámit se životem užovky červené. Někteří z nich se tak tak poprvé dozvěděli, proč na ně hadi vyplazují jazyk, zjistili, že plazi nejsou slizcí, viděli, jak se hadi pohybují a hlavně překonali samy sebe, když je užovka Žofie omotávala kolem rukou, krku, nohou… 

Více obrázků naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-11-09

Jarní schůzky Objevitelů

Sotva se oteplilo, sluníčko nás vytáhlo ven. Nejprve jsme se, v rámci akce Ukliďme svět, podíleli na zvelebování okolí školy, následně jsme vyšli hledat první kvítky jarních rostlin. A že jsme jich našli! Bylo jich více než 20 a ani se nám nevešli na fenologický strom, který nám nakreslili třeťáci. V knihovně jsme shlédli výukové video k záchranným stanicím, z nichž jsme jednu již loni navštívili (ZS Makov). Zkoušeli jsme psát tajným písmem. Pomohli jsme druhostupňákům s realizací projektu EDU-GARD: vyrobili levandulové pytlíčky i levandulový cukr. Na palačinkách nám moc chutnal.  Jen poznávačka stromů „nevyšla“ – radostně se zvrtla v hrátky v pískovišti připraveném na městkou slavnost. Čeká nás pár posledních schůzek, z nichž bude atraktivní dlouho slibovaná návštěva Zvířátkova a závěrečné překvapení.

Více fotografiíí naleznete ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2018-05-14

Objevitelé ZŠ Cesta - Co si zasadili, to si také snědli

V prvních schůzkách kroužku Objevitel si děti zasely semínka řeřichy (a už ji snědly), zasadily část kořene mrkve (nať už raší), pecky citronu a napíchaly pecky avokáda pro jejich úspěšné zakořenění. Očuchaly a ochutnaly meduňku, mátu, levanduli, petržel, rukolu a další kuchyňské koření. V mezičase stihly vyzkoušet přístroje z Kufříku energetických úspor a zahrát pár her. Rychle sehraná parta dětí  má tak našlápnuto na další objevitelská zkoumání a dobrodružství.

 

​Další fotografie naleznete zde.


autor: Miriam Sulková  2017-10-09

Objevitelé v akci

Téměř šest měsíců se pravidelně schází děti z klubu Objevitel. Společně bádají, tvoří a pokouší se zábavným způsobem vysvětlit složité pojmy z výuky, přírodní zákonitosti a mnoho dalšího. 

Program je určen především do terénu avšak mezi nejoblíbenější činnosti patří pokusy nejrůznějšího druhu. V průběhu prvního pololetí děti vytvořily např. lávové lampy, nechaly vzniknout Mrtvé moře, smíchaly nespočet barev pro vznik té nejlepší, zapalovaly svíčky bez dotyku sirky knotu, porovnávaly hustotu kapalin, vyráběly krystaly i nejrůznější bublající směsi.  

Mimo zmíněné pokusy děti navštívily Prácheňské muzeum,  Sladovnu a městskou knihovnu. 

Co vše o našem klubu napsal  Písecký svět si můžete přečíst zde.

Fotky z klubu Objevitel a dalších kroužků si můžete prohlédnout ve fotogalerii.


autor: Miriam Sulková  2017-02-09

Objevitelé na věži

Hned při první schůzce klubu Objevitelů jsme měli možnost navštívit věž Děkanského kostela a obdivovat krásy města a okolí. Šplhajíce schod po schodu do ptačích výšin jsme naslouchali slovům pana věžníka Němce, jemuž patří náš velký dík.

   

Své vyprávění prokládal tajemnými historkami z věže, Písku i okolí. Dovolil dětem vtěsnat se do černé kuchyně i vyzkoušet tam pobyt za tmy. Pomohl nejmenším do výšin zvonu Svatého Václava, kde si každý mohl zkusit na zvon poklepat a přát si (tajně) cokoli. Z výšin jsme pak každý zamávali místu, kde bydlíme, ZŠ Cesta i dalším koutům, které máme rádi. Řada z nás byla na věži opravdu poprvé, věřím, že však ne naposledy.

  

Mgr. Věra Soukupová

 


autor: Olga Kabátová  2016-10-26